קסם השפות הערבית והעברית

מטרות היוזמה

 • התלמידים ירכשו את השפה העברית עפ"י סגנון הלמידה שלהם ובדרך הקלה להם ועפ"י יכולותיהם האישית בצורות חויתויות , דרך חקר , יצירה , עשייה והתנסות. ( לתת מענה לשונות ).
 • ללמוד עברית באווירה טובה תוך הצגת הדמיון לשפה הערבית .
 • לשפר את הביטחון העצמי לתלמידי השילוב בביה"ס ובכיתה מקדמת דרך עבודה משותפת בזוגות ובקבוצות רב גילאיות בתוך הכיתות הרגילות.
 • לקדם את התלמידים ולהעלות את ההישגים הלימודיים אצל כל התלמידים בבית הספר בשפה הערבית והעברית.
 • לאפשר יכולת השתלבות בחיי הבוגר בעתיד במדינת ישראל.
 • להיות סוכנים של היוזמה בבתי ספר נוספים

על היוזמה

בבסיס היוזמה עומדת שיטה ללימוד עברית , המבוססת על חקר המשותף לה עם השפה הערבית , ומאפשרת לתלמיד ללמוד עפ"י המוכר לו באופן מותאם , תוך שימוש באסטרטגיות מגוונות. התלמידים חשים קושי בלמידה ורכישת השפה העברית ובנוסף הדימוי העצמי שלהם נמוך תוך הרגשה " אני לא מצליח " " אני לא שווה " אנחנו הצבנו לעצמנו מטרה ליצור סביבה חינוכית פעילה חמה , עשירה באמצעים תחושתיים , אישית וגמישה המותאמת לכל ילד , ליכולותיו , כישוריו ורצונותיו , ומאפשרת לו ללמוד ולרכוש את השפה העברית בלי לחץ או פחד תוך שילובם עם כיתות ד' רגילות . מטרה זו הנחתה אותנו לגיבוש ופיתוח התפיסה " חוקרים , מרגישים ולומדים " אי לכך ספקנו עבור הילדים פינות אישיות ומערכתיות בתחום הרגשי והקוגניטיבי. בתחום הרגשי : פינות משחקיה ומוסיקה , פינות יצירה , אומנות , ריקוד והמחזות , יצרנו קבוצות רב גילאיות – מכיתות רגילות .

בתחום הקוגניטיבי : כלים ואסטרטגיות לטיפוח חשיבה , משימות חקר , דפי עבודה , סיפורים בשתי השפות ( ספרייה כיתתית )כרטיסי ניווט , כרטיסיות עבודה , טבלאות , מילון , קיר פעיל. בכל שיעור ושיעור חולקו לתלמידים מטלות חקר כל אחד עפ"י כישרונותיו ויכולותיו בנושא. את המטלות התלמידים למדו חקרו יחד עם ההורים הכינו משחקי לוטו , מצאו מילים חדשות והרכיבו משפטים , צבעו שורש המילה בשפה העברית והשפה הערבית וכתבו , תלמידים אחרים הרכיבו פאזל המילה בערבית והעברית . תלמידים אחרים עבדו בזוגות שרטטו את הגוף ושיימו את אברי גופם , תלמידים אחרים בנושא הפירות והירקות הכינו רשימה של קניות בקרו בשוק קנו והכינו ארוחת צהרים בכיתה ואכלו ביחד , למדו את שמות הפירות והירקות , גזרו ומיינו בטבלה . בנושא הפרחים התלמידים יצאו לשדה , התבוננו , עשו תחרות וקראו שיימו פרחים , מצאו מילים חדשות והרכיבו משפטים בנוסף הכינו משחקי לוטו ופרח מציור כף היד שלהם כפעילות יצירתית מסכמת .

השנה התלמידים עברו לשלב יותר גבוהה ויחד עם ההורים עבדו על הבנת הנקרא הם , מצאו מילים חדשות , חיברו משפטים ,כתבו סיפור , נתנו כותרת לסיפור, שאלו שאלות ונתנו תשובות והכינו משחקי לשון והבנה בסדנאות עבודה יחד עם ההורים שיחקו יחד , עשו תחרויות וקבלו פרסים. המשחקים רוכזו במאגר הלמידה בבית – הספר ובפינות הלמידה החוויתית ושילוב ילדים מכיתות רגילות בחקירה ולמידה ובהמחזות המשותפות עודד את התלמידים , פתח את הדימוי העצמי שלהם והגביר את המוטיבציה אצלם ללמוד ולהתקדם והתלמידים חשו שיפור ניכר ביכולת הקריאה והכתיבה שלהם בשפה העברית דבר שדרבן אותם לחפש , לכתוב ולאסוף עוד ועוד מילים ולהרחיב את אוצר המילים שלהם בנוסף להדפיס אותו על המחשב כקובץ " מילון ממוחשב " של מילים בערבית עברית בעלות ביטוי ומובן זהה על מנת לעזור לתלמידים אחרים שלא יכשלו ויחושו את תחושתם כך אמרו בשיחות יחד בכיתה ! היום אמונתם ביכולתם וגאוותם בעצמם היא גדולה , כאשר כולם בקשו ביחד להציג את מה שעשו לבתי ספר אחרים והשנה גם מתכננים יום שיא בו התלמידים יחשפו את התוצר הסופי שלהם וימכרו את הסיפורים שלהם להוריהם ו חבריהם .

מידע נוסף

 • שנה: 2012
 • שם המורה היוזם: עבאס סמיר עאמר הודא ביסאן אדאב
 • שם המוסד: בי"ס אלחכמה, כפר יאמוח, ג'ת הגלילית
 • שנה: תשע"ב
 • גילאים: יסודי