קולמוס וצבע

מטרות היוזמה

  • תוכנית העשרה לתלמידי כיתות ד-ו, להרחבת ידע בספרות מקור בריטית/אמריקאית לגיל הרך והעשרת אוצר מילים ומבני משפטים בסיסיים תוך יצירה אומנותית.
  • מיומנות והעמקה בתחום האמנות; בקומפוזיציה, צבע וטכניקות שונות

על היוזמה

היוזמה שמה לעצמה כמטרה לחוות את האנגלית כשפה חיה, להעשיר את ידיעותיהם של התלמידים באנגלית, לפתוח חלון היכרות עם ספרות ילדים מקורית בריטית/אמריקאית . היוזמה נובעת מההכרה ששילוב תחומים יכול להמריץ, לאתגר ולהוות נקודת זינוק חדשה גם עבור תלמידים אשר מדירים רגליהם משיעורי האנגלית או אלה המגיעים " בעל כורחם" אך ללא התלהבות ותמריץ נוסף. הסדנא מופעלת בשיתוף המורה לאמנותו מתקיימת לסירוגין בחדר האנגלית ובסדנת האמנות, בהתאם לפעילות. בתחילה התלמידים נחשפים לספרים- לומדים אוצר מילים, קוראים, דנים בסגנון הכתיבה וכן בסגנון האיור. לעיתים, במידה שיש אתר אינטרנט העוסק בסופר הספציפי ובפועלו, אנו גולשים ומקבלים מידע נוסף על הסופר עצמו ועל סגנונו. בשלב הבא הילדים מתכננים את הספר שיכתבו ויאיירו בהשראת הספרים/ הסופר המדובר; אנו דנים בעלילה, כותבים סקיצה, עורכים ומגיהים, עושים סקיצות לאיורים, מכינים תוכנית לרצף העמודים ומבצעים את האיורים וההעמדה בהתאם לסגנון שנבחר. לעיתים הכתיבה היא ידנית ולעיתים מוקלדת. לאחר מכן סורקים את העבודות, מדפיסים וכורכים בדרכים שונות. בסוף התהליך מתקבל ספר ייחודי לכל תלמיד. לעיתים הספרים אישיים ולעיתים נכתבים ומבוצעים בחברותא של 2-3 תלמידים.

הייחודיות שביוזמה היא האפשרות לעבוד בצורה שונה מהמקובל, בדרך של HANDS ON, עם ספרי ילדים המוכרים לילדים ברחבי העולם ולא רק ספרי לימוד. הילדים נחשפים לא רק לספרים המקוריים שאנו קוראים אלא גם לאוצר מילים הנובע מכל ספר וספר הנכתבים במסגרת הסדנא. התלמידים מגלים התלהבות תוך כדי למידה, לומדים בקבוצות שונות מאשר בשיעורי האנגלית הרגילים וחווים רק הצלחה. המשוב לסדנה מצוין- תלמידים, מורים והורים מתלהבים מדרך הלמידה והיצירה. זו השנה הראשונה לפעילות הסדנא וגם אני לומדת תוך כדי עבודה. אני מעריכה שבעתיד נוכל לשפר ולהעצים עוד יותר את הלמידה. בסדנא משתתפים גם תלמידים שאינם מגיעים לשיעורי האנגלית השוטפים , מעשירים את ידיעותיהם וכן את הדימוי העצמי שלהם כתלמידים יוצרים.

מידע נוסף

  • שנה: 2012
  • שם המורה היוזם: ויקטור-אוזן מירה כץ- מינרבו מיטל
  • שם המוסד: בית החינוך הדמוקרטי גבעול, גבעת אולגה
  • שנה: תשע"ב
  • גילאים: יסודי