מוסיקה קוסמת פותחת את מחסומי השפה

מטרות היוזמה

  • העשרת האווירה הטיפולית בכלים מוסיקליים, בעיקר מלודיים, וכמעשירים לשפה הפנימית של הילדים עם בעיות וקשיי תקשורת.
  • להיעזר במוסיקה, (בעיקר באמצעות כלי הקשה גדולים), בכדי לפתח כלי ביטוי חדשים, לשחרר אגרסיות ופחדים. ע"י כך לפתוח חסמים רגשיים, המקשים על התפתחות השפה.

על היוזמה

המקצוע "טיפול במוסיקה ותנועה" הוא חדש יחסית במערכת החינוך במגזר הערבי בכלל, ובגנים מיוחדים לילדים עם בעיות בשפה בפרט. זוהי השנה השלישית שלי בגן. עד כה, לא היו לי את הכלים הבסיסיים לעבודה עם הילדים. לחדר הטיפול עצמו יש חלק משמעותי וחשוב מאוד בתהליך הטיפול. החדר הנוכחי הוא קטן מאד, ואין בו אף לא כלי מוסיקלי אחד. היוזמה באה לשפר את המציאות הזו, ולהגיע ליום בו יהיה חדר טיפול עשיר וחם, העונה היטב על הצרכים הרגשיים של הילדים. היוזמה מיועדת לילדים עם קשיי שפה בגילאים 3 עד 7 שנים. הילדים משולבים בגן טיפולי במסגרת החינוך המיוחד בנצרת. הטיפול במוסיקה ותנועה שולב במסגרת שעות מתי"א, שהגן מקבל ממשרד החינוך. כחלק מהעבודה שלי בגן אני משלבת ילדים- על פי הצורך שלהם ולאחר אבחון והערכה. הילדים בגן השפתי הם ילדים "רגילים" ואין להם בעיות גופניות קשות במיוחד. רמת המשכל שלהם היא רגילה עד גבוהה, רבים מהם מאוד חכמים, ומודעותם לרגשות שלהם גבוהה. הלקות באה לידי ביטוי בעיבוד המילולי של הרגשות.

המרכז של התהליך הטיפולי הוא כמובן המטופל עצמו. הוא גם המוביל הראשי של העשייה המוסיקלית. כמטפלת, אני מלווה אותו, מחקה את הצלילים שהוא מפיק, מנסה כל הזמן לגעת ברגשותיו דרך הצלילים, ו"להגיע אליו". בנוסף לכך, אני חושפת את הילד לעולם הקצבי שנמצא סביבו, מזמינה אותו להתנועע, עד שמגיעים לשפה הבעתית משותפת. עם ההגעה למקום החשוב הזה, מתפתח המפגש לנגיעה ברגשות העמוקים יותר, גדל האמון בקשר ביננו, והשפה יכולה לצאת ולמלא את החלל. החדשנות היא בהעשרת עולם הביטוי של הילדים בכלים רבים, דרכם הם מוציאים רגשות ואנרגיה פנימית "כלואה". אחרי השחרור הזה, המלים כבר מגיעות מעצמן.

מידע נוסף

  • שנה: 2012
  • שם המורה היוזם: קאסם פידא
  • שם המוסד: גן שפתי אלשרק, נצרת
  • שנה: תשע"ב
  • גילאים: יסודי