גינה אקולוגית טיפולית

מטרות היוזמה

  • שיפור הדימוי העצמי של התלמיד. יצירת אקלים בית ספרי נעים ולא אלים, אשר יאפשר את מימוש הפוטנציאל הגלום בכל אחד מתלמידי ביה"ס.
  • למידה מעשית וחוויתית של תחום המדעים, והפיכת המרחב הפתוח של ביה"ס למרחב לימודי פעיל.

על היוזמה

ביה"ס מהווה מקום בו אדם מתחנך, מתפתח וצומח. כל אדם הוא יחיד ומיוחד, ויש ליצור תנאים מתאימים למימוש הפוטנציאל הטמון בו בכל התחומים: ערכי, חברתי, רגשי ולימודי. היוזמה באה לטפח מצוינות בקרב התלמידים, ולהפוך אותם לפעילים למען קהילת ביה"ס. זאת תוך כדי יצירת מחוייבות ואחריות כלפי הסביבה וחינוך לשימוש מושכל במשאבים טבעיים, אשר יביאו ליצירת סביבה אקולוגית נאותה. הגינה והחממה האקולוגית- טיפולית, הוקמו השנה בשני שטחים שונים בביה"ס, בגודל של 60 מטר כל אחת. יש לציין כי לפני כן חצר ביה"ס והמרפסות שבו נבנו החממות היו מוזנחות ועזובות. במישור האישי-רגשי של התלמיד, יוצרות הגינה והחממה מרחב מאפשר, בו הוא יכול להרגיש בטוח ומוכל. מרחב העוזר לו לבטא את רגשותיו, להביא לידי ביטוי את היצירתיות שבו ואת יכולותיו היחודיות. אין ספק כי הן שיפרו את איכות החיים של התלמידים, הן מהבחינה הנפשית והן מהבחינה הפיזית. מעבר להיותן בית גידול לצמחים, העבודה בהן מפתחת ערכים כמו שימור הטבע והגנת הטבע המקומי, מחזור מים, חושפת מונחים חדשים כמו "גגות ירוקים", ובאופן כללי מחזקת אורח חיים ידידותי יותר לסביבה.

הפרויקט בוצע ע"י כ-180 תלמידים, המהווים 25% מתלמידי בתי הספר היסודי והעל יסודי. העבודה נעשית בקבוצות של 10 תלמידים כל אחת, ולפי יומן ולוח זמנים שנבנה בשיתוף עם מחנכי הכיתות. היוזמה יצרה הזדמנות לאינטראקציה חברתית חיובית בין תלמידים מרקע שונה, תרמה לסביבה ע"י הפחתת נפח האשפה, הגדלת מחזור המים והחיבור לאורח חיים ידודותי יותר לסביבה. היא יצרה הזדמנות לפעילות גופנית- טיפולית- משקמת, היא מעודדת ומפתחת העצמה אישית וחוסר תלות (self-reliance) בקרב אוכלוסיות חלשות, והפכה במהרה למקור הנאה הן לתלמידים והן למורים. בנוסף לכל אלו, בזכותה מתקיים מגוון ביולוגי מקומי של בעלי חיים וצמחי מזון מסורתיים. התלמידים עקבו אחר נביטת הגרעינים, והתפתחותם אט אט לכדי צמחים. הם העתיקו את השתילים ממקומותיהם הצרים אל מקומות רחבים יותר. בתוך כך החלו גם הבצלים והפקעות לגדול ולפרוח, ומילאו את כל האזור בניחוח נעים. הוורדים פרחו על גווניהם היפים, כל התלמידים מגיעים לצפות בחידוש החממה , זה אוהב את הוורדים הלבנים וזה את האדומים. הרגישו בשייכות, והם משוחחים בינם לבין עצמם ועם הזולת שהגינה זו שלהם היא והם שהקימו אותה, עד כדי שהם נרתמו לוורד מסוים וחרתו את שמם עליו, ולא מרשים למישהו להתקרב אליה, הם היחידים שמטפלים בה ובאים לפקוד אותה כל יום בבוקר, אלה התלמידים שבתחילת הקמת הגינה התייחסו לשתילים באלימות ובגסות עכשיו הם מטפחים אותם כאילו הם תינוק הזקוק לטיפוח, לרחמים ולחלמה. במסגרת היוזמה פיתחנו למעשה את החממה הראשונה והיחידה עד כה בכל בתי הספר במזרח ירושלים.

מידע נוסף

  • שנה: 2012
  • שם המורה היוזם: חמד פראס
  • שם המוסד: בי"ס אחמד סאמח מכין לבנים, ירושלים
  • שנה: תשע"ב
  • גילאים: חטיבת ביניים, יסודי