צומחים ומצמיחים- פרויקט להעצמה אישית מתוך תרומה לקהילה

hr id="system-readmore" />

מטרות היוזמה

  • העלאת המודעות לחשיבות השמירה על הקיימות ועל איכות הסביבה, והתנסות מעשית של התלמידים וילדי הגנים בתחומי הטבע והסביבה.
  • יציאה מן "העצמי" לטובת מפגש עם הזולת ותרומה לאחר, תוך פיתוח ביטחון עצמי ודימוי עצמי גבוה, עידוד למנהיגות ולקיחת אחריות.
  • פיתוח מיומנויות לאינטראקציה חברתית, פיתוח יכולות לתקשורת מילולית, שיפור יכולת הקשבה ויכולת ויתור ועוד.

על היוזמה

התלמידים לומדים בחממת ביה"ס מספר שעות שבועיות, בהן הם מתנסים בתכנים התיאורטיים אותם יעבירו בהמשך בגנים. במסגרת שעות הלימוד, מכינים התלמידים גם את חומרי העזר הלימודיים וחומרי העבודה המעשיים בהם יעשו שימוש בפעילות בגינת הגן. בפועל, אנו יוצאים בכל שבוע לגן אחד מתוך השניים. מכאן, שכל גן וכל קבוצת תלמידים הצמודה לו נפגשים מידי שבועיים, פרט לתקופות השתילה והזריעה בהם הרגשנו צורך להיפגש בתדירות גבוהה יותר.
מתוך מחשבה רחבה מעבר לעבודה שנעשית כיום בתוך חממת ביה"ס, עלה בנו הרצון להשתמש במשאב זה על מנת לחנך את תלמידנו לתרומה קהילתית וליציאה מהעצמי החוצה. התנסות זו תביא בהכרח לטיפוח הדימוי העצמי ולתחושת המסוגלות של התלמידים, והיא תתרום כמובן באופן מעשי לילדי הגנים. תלמידינו לא רק שיצטרפו לפעילות השוטפת בגן ויופעלו ע"י הגננות- אלא גם יפעילו תוכנית אותה ילמדו מראש ויוכלו ללמד את הדור הבא.

את הדרך סללנו לעיתים בעמל רב. כעת להרגשתינו אנו נמצאים בשלב בתהליך, בו ניתן כבר להתחיל ולראות את הפירות מעמל כפינו. תלמידנו מחכים ומתרגשים לקראת המפגש עם ילדי הגן, ולהיפך. הקשר שנוצר מהווה חלק בלתי נפרד מחיי הילדים ומתוכנית הגן. אנו מרגישים כי התלמידים שלוקחים חלק בפרוייקט עברו ועוברים תהליך משמעותי ועמוק, עם עצמם ועם סביבתם. תרומה זו היא הרבה יותר מ"פרוייקט אחד"- זוהי תרומה לשנים. אנו סבורים ובטוחים כי תהליך זה יהווה חלק מעיצובם הפנימי של תלמידנו כאנשים בוגרים.

מידע נוסף