תסכיתים- יצירה, עידוד קריאה, שיפור שפה ועבודת צוות

מטרות היוזמה

  • שיפור יכולת ההקשבה והכרות עמוקה ואינטימית עם טקסטים, באמצעות עבודה יצירתית וחוויתית של הכנת תסכית.
  • חשיפה לעולם התסכיתים, ולימוד מיומנות הכנת תסכית באמצעות תכנת עריכה במחשב.

על היוזמה

ביוזמה זו אנו עובדות בכל כמה חודשים עם קבוצה של ילדים על הכנת תסכית. בקבוצה הראשונה השנה, עבדנו על עיבוד של יהודה אטלס לסיפורו של איזופוס- "הטוחן הבן והחמור". הילדים הציגו את התפקידים, בחרו מוזיקה ואפקטים ועזרו בתהליך העריכה על המחשב. הם התלהבו מהסיפור, על אף השפה הגבוהה שלו שאיננה שגורה בפיהם, עד כדי כך שחלקם אף למדו את כולו בעל פה, למרות שלא נדרשו לכך.
היום הם קשורים אל הסיפור הספציפי הזה באופן מיוחד. התוצר- שכלל בנוסף לתקליטור התסכית גם טקסט מצורף עם איורים שהם הוסיפו- יצא מוצלח ועורר בהם גאווה גדולה. הם השמיעו אותו בכיתות, ואף שלחו עותק אל המחבר.

יוזמת התסכיתים, מקשרת בין ההיכרות העמוקה עם טקסט לאמצעים טכנולוגיים של מוזיקה, אפקטים ועריכה ממוחשבת באמצעות תוכנת אודיו. ילדים שונים מתחברים אל היוזמה ממקומות שונים. חלקם מתוודעים אל הסיפור מאהבת תהליך העריכה על המחשב, וחלקם מתוודעים אל המחשב מתוך אהבת הסיפור. במהלך השנה, בתיאום עם המנהל, נעביר גם סדנאות למורים. זאת בכדי שיכירו את התחום ואת הפוטנציאל שלו, בתקווה שיתחבב אף עליהם. בחזוננו אנו רואות את תהליך יצירת התסכית הופך לכלי זמין לכלל המחנכות/ים והמורות/ים, כדרך נוספת לעיבוד של נושא נלמד.

מידע נוסף