ערוגה לכל ילד בטעם של פעם

מטרות היוזמה

  • ליצור ערוגות צמחי מרפא, תבלינים וירקות לילדי ביה"ס, מתוך שאיפה שלכל ילד וילדה בכל בתי הספר בישראל יהיו ערוגות צמחים.
  • היוזמה מאפשרת למידה מעשית של התפתחות הצומח דרך שיתוף פעולה, עזרה הדדית, ניסוי וטעייה, כבוד לסביבה, לחי, לאדמה ולכל מה שסובב אותנו. היא נועדה לאפשר לילד כיחיד וכחלק מקבוצה להתחבר לאדמה, ולהרגיש שותף ואחראי לאיכות הסביבה בה אנו חיים. הפרויקט מעורר בכולנו השראה, ומזמין לפעולה חיובית: זריעה, שתילה ויצירה .

על היוזמה

פרויקט "ערוגה לכל ילד" הוא פתרון מעשי וחיובי המביא את רעיון הקיימות - מהלכה למעשה. זהו פרויקט חדשני ופשוט להפליא. בדרך שהוכיחה את עצמה מעל ומעבר לכל דימיון השנה, כל תלמיד/ה במסגרת בית הספר, הכינ/ה במו ידיו/ה ערוגה. התהליך כלל: בחירת קרקע, הכשרתה, בחירת צמחים, תכנון, זריעה ושתילה, הבנת תהליך הגידול, דישון אורגני, מיחזור וערבוב קומפוסט, השקיה, התמדה וחקירה, ציפייה, התרגשות והמתנה בסבלנות עד שהצמחים יגדלו, וכמובן היעד הנכסף: קטיף הירקות, תזונה בריאה, והכרה של כ- 100 צמחי מרפא. הרעיון היה ליצור ניסוי מקדים לפרויקט שיכול להצליח בכל הארץ, ולהשתלב בחן ובקסם בכל בית ספר במערכת החינוך כולה- הארצית ואף העולמית.

תכלית היוזמה היא לעורר השראה בקרב ההורים, המורים/ות, מנהלי/ות בתי ספר, מחנכים/ות ותלמידים/ות- לשתול גינות, לגדל את האוכל שלנו בעצמנו ולשמר את הידע החשוב שעבר מדור לדור. השמחה, שיתוף הפעולה, הבחירה של התלמידים לבלות את ההפסקה בגינה, הנכונות לעזור, ההשקעה, ההתמדה, הסובלנות, העידוד היומיומי, החיוכים, התפעלות המחנכות, תמיכת ההורים, כל אלו ועוד לצד השתילים שמיום ליום צומחים- מעידים על הערך החינוכי העצום שקיים ברעיון "ערוגה לכל ילד". זוהי נקודת אור חיובית לכולנו, מפני שהיא נושאת בחובה תקווה לעתיד טוב יותר.

מידע נוסף