גידול יוני דואר

מטרות היוזמה

  • להכיר את עולם בעלי הכנף בכלל ואת יונת הדואר בפרט. יחד עם גידולה והטיפול בה, ללמוד על השימושים שנעשו בה בהיסטוריה של א"י, על הקשר עם חגי ישראל, טכנולוגיה וספרות.
  • התלמידים יעברו את כל תהליך אימון יוני הדואר, ויהנו מהתוצאות- הם יפריחו אותן במהלך טיולי ביה"ס ומבתיהם, בציפייה שהן תחזורנה לכלוב שבביה"ס.

על היוזמה

בביה"ס ישנה פינת חי גדולה וחדר מחקר. תלמידי ביה"ס מטפלים בבעלי החיים, ואחראים על ניקיון, האכלה, יציאה למרעה ותחזוקה קלה. כך ניתנת לתלמידים אפשרות לקחת אחריות, לעבוד בצוות, לדאוג לאחר ועוד. מובן שיש זמן לליטופים, וכל תלמיד מוצא לו "נחמה" ואהבה בבעל חיים מהמבחר שיש לנו.

רוב העבודה עם היונים נעשית ע"י תלמידי מגמת הצפרות, כ- 25 מתלמידי כיתות ד'. העניין מצריך התמדה, משמעת עצמית, אחריות, עבודת צוות, מעקב ותיעוד. השעורים נערכים לרוב בפינת החי, אך גם בכיתה עם לוח אינטראקטיבי.
התלמידים עזרו בבניית הכלוב, ועיצבו אותו בהתאם למידע שאספו על אזורי המחייה של היונה ולגבי התנהגותה. הם היו עדים לחיזור בין היונים, הכניסו חומרי קינון לכלוב וראו כיצד בונה הזוג קן. לאחר הטלת שתי הביצים, עקבנו אחר הדגירה. אחרי 18 ימים הייתה בקיעה. שקלנו ותעדנו את העלייה המהירה במשקלם של הגוזלים (בתטולה הבאה נערוך השוואה של אחוזי עליית המשקל של גוזל יונים מול ילד שתועד בטיפת חלב...) הגוזלים פרחו מהקן ואוכלים לבד. אנו ממתינים שלושה וחצי חודשים מזמן הבקיעה עד שנתחיל לאמן אותם לחזור לכלוב שבו הם התחילו את חייהם. כולנו מצפים להצלחה, שמשמעותה חזרת היונה לכלוב ביה"ס לאחר הפרחתה מבית אחד התלמידים או מהטיול הכיתתי. כל תלמידי ביה"ס הנכנסים לפינת החי חשופים לכל התהליכים הקורים בכלוב. הם מתעניינים ושואלים שאלות, וישנה התרגשות גדולה סביב העניין.
בעזרת התהליך, הילדים מצליחים להתרכז ולהתמיד במשימות, לקחת אחריות, לשתף אחרים ולהעשיר בידע- לגבי עופות בכלל, לגבי יוני דואר בפרט ולגבי טכניקות תקשורת שהיו שימושיות בעבר.

מידע נוסף