דו לשוניות כגשר לשלום

מטרות היוזמה

  • חינוך דו לשוני כגשר לשלום בין תרבויות, הינה יוזמה חינוכית חיפאית. בגן משותף יהודי ערבי דו-לשוני לילדים מגיל שנתיים עד ארבע, מתבצעת הדו-לשוניות על ידי צוות גננות משתי החברות. כל גננת מדברת בשפה שלה, מה שמעמיד את הגננות והילדים בפני אתגר מרגש וניסיון להבין ולתקשר עם ילד דובר שפה אחרת.
  • העמותה משקיעה את מירב משאביה בפיתוח, הקמה וגיוס משאבים לבית ספר רב- תרבותי דו- לשוני בעיר חיפה, שיהווה המשך טבעי לילדים בוגרי הגן וימשוך הורים מכל הדתות לחנך את ילדיהם במודל חדש ובריא שיחזק את הקשר בין העמים והקהילות השונות, ע"י חשיפה מגיל צעיר להכיר את השונה ולהתיידד עימו.

על היוזמה

מדי שבוע מתקיימים מפגשי צוות בהם מתכננות הגננות מגוון פעילויות שיחזקו את הדו-לשוניות בגן: מפגשי ריכוז (מעגל בוקר), סיפורים, דקלומים והצגות תיאטרון. הגננות בוחרות ויוצרות באופן קבוע שירים, דקלומים ולחנים באותו נושא בשתי השפות. רוב השירים אינם מוכרים בחברה הערבית, והגננות יוצרות אותם בעצמן. הכשרה דו לשונית ניתנת לגננות פעם בחודש, ע"י ד"ר אורה מור, ראש תכנית לימודים דו-לשוניים באוניברסיטת חיפה מדי שבוע מתקיימים תהליכי הערכה לילדי הגן ופעם בחודש אנו מקבלים משוב מההורים. ההורים מקבלים בתחילת כל נושא חדש בגן את השירים והדקלומים והסיפורים הנלמדים בגן בשתי השפות על מנת להמשיך בתהליך גם בבית יחד עם ילדיהם. בנוסף מתקיים קורס ערבית להורים דוברי השפה העברית.

שילוב כלים מהחינוך האנתרופוסופי, דגש על שירה ומוזיקה בגן, מעורבות ושיתוף פעולה אפקטיבי עם ההורים. כל גננת מדברת את השפה שלה, מה שמעמיד את הילדים בפני אתגר ומסייע להם ללמוד את השפה השנייה בצורה אפקטיבית, ומושך את הילדים וההורים להכיר שפה שנייה.

מידע נוסף