העולם הקסום

מטרות היוזמה

  • מטרת החלל היא לעודד את הילד לחשוב "מחוץ לקופסא" – ללא עכבות וללא הגבלת הדמיון.
  • הכניסה לחלל המוגדר כחדר הדמיון והפנטזיה מאפשר לילד להסיר את מגבלות ההיגיון והחשיבה הקונבנציונלית ומוביל לפרצי יצירתיות שמקורם בעולמו הפנימי, מתוך השראה, התלהבות, פתיחות מנטאלית בכל תחומי הדעת של בית הספר: שפה, חשבון, מדעי הטבע והטכנולוגיה, אמנות פלסטית, מוסיקה ועוד.

על היוזמה

חלל של דמיון ופנטזיה, אשר נבנה בעזרת הילדים, תוך התחשבות בצרכיהם ובעקבות סיעור מוחות בשיתוף הילדים. אחת המטרות בעיצוב החלל היא הבאת היצורים והדמויות מהעולם הווירטואלי (טלוויזיה, אינטרנט) ועולמם הפנימי של הילדים לקרום עור וגידים ולהפוך לדמויות תלת ממדיות שניתנות למישוש. החלל מעודד שימוש בכל החושים – בעיקר חוש המישוש, השמיעה והראיה והשילוב ביניהם. דרך יצירת היצורים ניתנת לילדים ההזדמנות לבטא את רגשותיהם וגם מתאפשרת לילדים המחשת פחדים החבויים בהם ותיעולם ליצירה בתחומי האמנות הפלסטית, כתיבה, משחק וכד'. בשלבי הקמת החלל הילדים הכירו מושגים מעולם האמנות הפלסטית, כגון סוריאליזם, ריאליזם ועוד. כמו כן, הכירו אמנים מזרמים שונים.

בשלב הראשון הילדים נכנסים לחלל ללא הנחיות וללא אמצעים דידקטיים כלשהם. התנהלות בחדר היא חופשית והילד בוחר לעצמו את המקום בו הוא רוצה לשהות. במקום ניתנות משימות של דמיון מודרך, שהילד יבחר לפעול על פיהן, או להתעלם מהן וליצור לעצמו משימות או פעילות עצמית. לאחר היציאה מהחדר הילדים בוחרים להביע עצמם בשיח, כתיבה, ציור, פסול סביבתי תוך גלוי מודעות לשימוש מושכל בחומרים ידידותיים לסביבה והטמעת תהליך המחזור.

הקמת "יער הפנטזיה" מזמנת פעילויות רב חושיות ומפתחת את הדמיון והיצירה. חלל זה מאפשר ביטוי אישי וקבוצתי, בתחום האמנות, השפה, ההמחזה והמוסיקה. כך אנו מעצימים את תלמידנו ומפתחים תהליכי חשיבה יצירתית, מעוף וכושר ההמצאה.

מידע נוסף