פרויקט ירושלים שלי

מטרות היוזמה

  • ללמוד ולהכיר את ירושלים בדרך פעילה- חוקרת ויוצרת של הילדים, באופן מולטי-דיסיפלינרי, תוך ניצול העיר ואתריה לחיזוק ושילוב נושאים היסטוריים, אומנותיים, חברתיים ואקטואליים.
  • חיזוק ההכרות וההבנה של הילדים עם שורשיהם התרבותיים, וחיזוק הקשר שלהם עם העיר ירושלים כעיר מולדתם.

על היוזמה

פרויקט ירושלים הוא מסגרת לימודית חדשה, שנבנתה ע"י צוות בית הספר ומופעלת זו השנה הרביעית. תכנית הפרויקט מתייחסת ומתחברת לתחומי דעת שונים הנלמדים גם בכיתות, ומשיקה לפרויקט שורשים ופרויקט בני המצווה. התכנית מופעל ע"י מורי ביה"ס ומשלבת גם הורים מתנדבים. במסגרת הפרויקט הילדים לומדים להכיר את עירם, ובד בבד להכיר גם את עצמם כעם, ואת ההיסטוריה והשורשים של עמם דרך אתרי העיר השונים. הרציונל המרכזי הוא ניצול העיר ככלי למידה פעיל שמאפשר לתלמידים הכרות עם העיר בה הם מתגוררים על רבדיה השונים בדגש היסטוריה, ערכי תרבות, אומנות ומורשת. במסגרת הלמידה אנו מאפשרים לתלמידים להכיר את ירושלים דרך הרגליים כמו גם דרך היצירה הספרותית, האמנות והשירה. כלומר, נוצר שילוב משלים של למידה אוריינית, למידת חקר עצמאית, למידה היסטורית, למידה גיאוגרפית, יצירה, אמנות, ובישול עם למידה חוץ כיתתית. כל אלה מתרחשים במהלך סיורים באתרי העיר מהרחוב והשוק ועד המוזיאונים ואתרי קדושה.

התכנית כוללת ביקור ופעילות באתרים בעלי משמעות לאומית, היסטורית, ארכיאולוגית, אמנותית ואדריכלית, אתרים אלו מעוררים את התלמידים להכרות עם היבטים שונים כלליים לעיר וספציפיים לירושלים: היבטים המייחדים את העיר ירושלים כעיר הקדושה לדתות השונות, כעיר המכילה מגוון דמוגרפי עשיר של אוכלוסיות, עמים עדות וקהילות, ירושלים כעיר בירה, ירושלים העכשווית – מוסדותיה השונים, צרכי התושבים, נתיבי התחבורה, הישן והעתיק מול פיתוח והתחדשות.

השפעות היוזמה

לדרך עבודה משולבת מורים ותלמידים (וגם הורים) זו, יש השפעות והשלכות גם על מערכות יחסים בין הילדים לבין עצמם, בין הילדים למורים, בין הילדים לעיר, ובין המורים לבין עצמם, כולל גם השפעות על צורת ההוראה שלהם שלא במסגרת הפרויקט. זהו מודל של למידה פעילה וחווייתית לתלמיד, יחד עם הוראה פעילה וחווייתית למורה. הפרויקט פתח דרכי הוראה רעננות ומחדשות אצל כל המורים שהיו שותפים לעבודה בו. השפעה עיקרית נוספת הינה התחושה שנוצר שינוי בהסתכלות הילדים ומשפחותיהם על העיר ירושלים ומורגשת צורת התייחסות אחרת, חיובית יותר, של ילדי ושל כלל קהילת ביה"ס, לחיים בירושלים כעיר מעורבת ומורכבת, על רקע החשיפה לעושר רבדיה השונים.

מידע נוסף