הכפר שלנו בעין הרים

מטרות היוזמה

  • בנית מודל סביבתי-ארכיאולוגי-אקולוגי בר קיימא שיספק למידה טובה לכל התלמידים, יקנה ידע עיוני ומעשי רב תחומי ויעודד מוטיבציה ואתגרים יצירתיים אישיים וקבוצתיים לתלמידים, למורים, להורים ולאורחים.

על היוזמה

בביה''ס עין הרים התלמידים בונים את סביבת הלימוד שלהם. הסביבה כוללת כפר ארכיאולוגי-אקולוגי בר קיימא ובו כיתות לימוד שבנו התלמידים במו ידיהם. מבני הכיתות עשויים בוץ, לבני בוץ, עץ ואבן מקומית והם בנויים על פי שרידי מבנים קדומים שנחשפו בחפירות ארכיאולוגיות בארץ ישראל. ליד הבתים יש בוסתן עצי פרי, חלקם עתיקי יומין וכן שדה חיטה ושעורה, ערוגות ירקות וצמחי תבלין ורפואה. כל השטח החקלאי מושקה בשיטות קדומות המשולבות ברשת מסועפת של מתקנים חוסכי מים ואוגרי מים. התלמידים מנהלים את העבודה בכפר, מתכננים את ההשקיה, הבניה, הטיפול בבעלי החיים והעבודה המשותפת ביצירה של כלי חרס, עיצוב רצפות פסיפס, ליבון לבנים, טחינה של קמח, בישול ואפיה. בכפר מוצב אוהל חופרים ליד מתחם חפירה ארכיאולוגית לימודית ולצידו תצוגה של פריטים עתיקים הקשורים לחקלאות קדומה שנתקבלו באדיבות רשות העתיקות.

צוות הכפר מבקש להפעיל בביה''ס חינוך לערכי הקיימות שכולל בתוכו תחומי דעת שונים שנלמדו בביה''ס עד כה בתוך הכתות ועתה ייצאו "החוצה'' לסביבה אחרת בה ילמדו בין השאר – מדעים, חקלאות, ארכיאולוגיה, גיאוגרפיה חברה ועתידנות. ברצוננו להפנות תשומת ליבם של השותפים לפרויקט והמבקרים בו לסביבה בה אנו חיים, לעודד סקרנות ,ערנות והתיחסות לחי לצומח ולדומם. נלמד לפקוח עינים ולראות את היופי סביבנו, גם אם אנו חייבים לבנות, לשנות ולהשפיע על הסביבה נזכור תמיד לא להרוס, לא להפריע לטבע. אנו מבקשים לפתח בקרב התלמידים מודעות וכבוד לסביבה ומחויבות לקיימות ברמה אישית, בית ספרית, קהילתית, ארצית ועולמית.

מידע נוסף