הכלוב שלי

מטרות היוזמה

  • הסתכלות פנימית - רגשית - הכרה ב"כלוב שלי", בגבולותיו וקבלתו אל מול פיתוח היכולת ונתינת הלגיטימציה לחלום ולפנטז על "כלוב חלומותיי" ומתן האפשרות להכיר ולדבר על הפער בין המציאות לפנטזיה.
  • הסתכלות חיצונית – חברתית - ראית האחר (חבר קבוצה או בעלי החיים): צרכיו, רצונותיו, תוך הקניית מיומנויות חברתיות.

על היוזמה

מטרתנו בעבודה עם בעלי החיים לאפשר דרך פינת החי בבית הספר, שיח רגשי הנותן מענה אישי לצרכים הרגשיים של הנערים וזאת מתוך אמונה כי עולמם הרגשי מלא וסוער כשלנו אך לא תמיד נמצאת הדרך או הלגיטימציה להביע עולם זה. הנערים מגיעים מבתים שונים ומורכבים מאוד ולחלקם סיפורי חיים קשים וכואבים. היוזמה נולדה מתוך רצון שלנו כמטפלות בעזרת בעלי חיים, לתת מקום לדיבור ולחלום על "הכלוב שלי" ועל "כלוב חלומותיי". לרובם אין מודעות או אפשרות לחשוב מה היו רוצים עבור עצמם או גרוע מכך, לא מודעים לזכות זו. החלטנו לפתוח קבוצת תמיכה קטנה ואינטימית אשר תיתן לגיטימציה ותאפשר דיבור על הבית ועל המשפחה. הקבוצה מתקיימת בפינת החי, בהנחייתנו.

בעלי החיים בפינת החי נולדו בשבי ומבלים את חייהם בכלובים כשהם תלויים לחלוטין בנו. לרובם החיים בשבי מאוד שונים מן החיים בטבע. ביחד עם הנערים אנו מנסים להבין עובדה זו וללמוד להכיר את הצרכים הטבעיים של בעלי החיים וכיצד לספק להם את הבית\הכלוב האופטימאליים ביותר עבורם. העבודה עם בעלי החיים על הכלוב שלהם, השבי, התלות ומי גר איתם בכלוב חושפת נושאים אלו לנערים מזמנת ומאפשרת שיח אישי ברמות השונות. הפגישות מתחילות תמיד בישיבה במעגל עם התייחסות אישית וקבוצתית לכל חבר בקבוצה. למרות התוכנית שלנו יש מקום לנושאים שעולים שדורשים מקום והתייחסות באותו רגע. לכל פגישה יש נושא ומטרה מוגדרים ופעילות מותאמת. בתחילת המפגשים התמקדנו ב"כלוב של" – הנערים בחרו ובנו דגם של ביתם ובית חלומותיהם, בשלב זה נחשפו התכנים שמעסיקים אותם עם התייחסות של חברי הקבוצה. בהמשך התמקדה הקבוצה בבעלי החיים, הנערים ערכו תצפיות בבעלי החיים והסיקו מסקנות לגבי רגשותיהם בכלוב ומה חסר להם. לאחרונה הנערים ערכו בחירות ובחרו בנחש כחיה שזקוקה הכי הרבה לכלוב חדש, זאת לאחר שפרטו את תוצאות תצפיותיהם והסיבות לבחירה. החלק הבא יהיה תכנון כלובו של הנחש תוך הכרת סביבתו הטבעית וניסיון לחקותה עד כמה שניתן. הנערים יהיו שותפים בכל התהליך עד סופו.

נראה שהיוזמה פתחה ערוץ הכרות מעמיק יותר ותקשורת טובה יותר בין הנערים. היוזמה מאפשרת למשתתפיה להכיר את עצמם, לפגוש צדדים נוספים בעצמם ובאחרים ולעבור תהליך ועיבוד רגשי. ככל שעובר הזמן מעמיק הקשר ותחושת השותפות לפרוייקט ולקבוצה מתעצמת. לחלק מהנערים זו הפעם הראשונה בה הם "נוגעים" בתכנים מורכבים אלו ומתמודדים עם הרגשות חדשות שעולות בעקבות זה.

מידע נוסף