בלשי המספרים

מטרות היוזמה

  • לחבב את שיעורי החשבון על התלמידים כבר מתחילת הדרך – מכיתות א-ב.
  • לחשוף תלמידים לנושאים שונים ומאתגרים במתמטיקה שאינם כלולים בתכנית הלימודים החדשה ולהתנסות בפעילויות חקר שונות בעזרת חומרים שונים ועשייה מוחשית.

על היוזמה

הפרויקט ''בלשי המספרים'' מתבצע כסדנה וכולל מפגשים עם התלמידים פעם בשבוע בימי שישי אחרי הלימודים. כל תלמיד שנרשם לסדנה מקבל שאלון וחוברות אישיות שערכתי, הכוללות עלילה מרתקת בה שזורים סיפורים מחיי היום-יום של התלמידים, חידות, קסמים, שאלות, משימות ומשחקים. בסיפורים המתמטיים אנחנו פוגשים שני ילדים סקרנים, איתי ועדי, שלא עוצרים בפני שום אתגר ופותרים את החידות יחד עם הקוראים. בחלקה הראשון כוללת הסדנה הצגה של הנושא על-ידי המורה ותלמידים מתנדבים מהכיתות הגבוהות יותר. התלמידים המתנדבים משחקים את התפקידים של ''איתי'' ו''עדי'' מתוך החוברות הכתובות ולאחר מכן עוזרים בקריאת הוראות המשחקים ובביצוע המשימות השונות. בחלקה השני של הסדנה הילדים עובדים בחוברת התשובות, ובסוף הם יוצרים דגמים של המשימות, תוצרים שונים או משתתפים במשחקי חשיבה מגוונים. הקבוצות שמשתתפות בסדנה הן הטרוגניות - ילדי כיתות א'-ב' עובדים ביחד והבוגרים באופן טבעי לוקחים על עצמם תפקיד לעזור לצעירים יותר.

הפרויקט דרש הכנת חומרים חדשים והמצאת משחקים ואביזרים שימחישו את הרעיונות של החומרים הכתובים. בסדנה משתתפים ילדים רבים שעבורם שיעורי חשבון לא היו אהובים במיוחד. הילדים והוריהם באו להתרשם והופתעו שבסדנה רואים הצגות, מרכיבים, בונים, גוזרים ומדביקים, משחקים ואפילו שרים. המשימות שתלמידים מתמודדים איתן הם הוליסטיות ואורייניות. המיומנויות הנדרשות בהן כוללות קריאת חוברות, כתיבה, ידע כללי, התמצאות במטריצה, הכרות עם גימטרייה, בניית גופים לפי פריסותיהם ומבנים שונים לפי דגמים, ידע של לוח הכפל וגם פתירת תרגילים. איך התלמידים עושים את זה? כאשר המשימה היא לא שגרתית, מאתגרת ולא מוצגת כתרגיל יבש, הילדים משתמשים באינטואיציות, משתחררים מהחשש מטעויות ופותרים את המשימות והתרגילים בהנאה. והרי זוהי המטרה – לחפש דרכים מקוריות, לפתור, להשתמש באינטואיציות, ליהנות ולאהוב מתמטיקה.

מידע נוסף