אפיק ללב- פיתוח אפיק שיקומי חינוכי לילדים מאושפזים

מטרות היוזמה

  • מתן מענה תעסוקתי לילדים מאושפזים כחלק מתהליך טיפולי שיקומי.
  • מיומנויות כישורי חיים ברוח לב 21 ופיתוח ערכים לעבודה יצרנית והשתלבות בחברה.
  • העצמת תלמידים - לעורר מוטיבציה ותחושת מסוגלות.
  • פיתוח מיומנויות כגון: אחריות, שיתוף פעולה, עבודת צוות, שמירה על כללים ונהלי עבודה.
  • פיתוח חוויה חושית, אסתטית ומאתגרת.

על היוזמה

בי"ס אפיק לחינוך מיוחד, פועל בתוך המחלקה להדרכת הילד והמשפחה בבי"ח לגליל מערבי ונותן מענה חינוכי לילדים המאושפזים. במסגרת האשפוז אנו נתקלים בילדים המביעים קושי בתפקוד לימודי לאורך זמן. יוזמה זו פותחה מתוך תפיסה חינוכית כי מתן מענה תעסוקתי יפתח בילד את תחושת המסוגלות ומיומנויות כמו אחריות, יכולת לעבוד בצוות. התוכנית מציעה תפיסה שונה של החינוך החברתי מזו המקובלת במערכת כיום, והיא מדגישה את טיפוח השאיפה והרצון של התלמידים לחיות חיים איכותיים. לצורך הבהרת הנושא והגדרתו ניתן להבחין בהתנהגות החברתית בשלוש רמות: הרמה הביצועית, הרמה הנורמטיבית והרמה המוסרית-ערכית. המענה השיקומי בא לידי ביטוי במציאת מקורות תעסוקה שונים ומגוונים בתוך ביה"ס, על ידי פיתוח פרויקטים בגישה יצרנית.

העבודה נעשית במספר אפיקים: אפיק האפייה - נערך שלוש פעמים בשבוע, שעתיים כל מפגש. העבודה מתקיימת במטבח טיפולי שהוקם לצורך המיזם בתוך ביה"ס. הילדים עובדים על פי עקרונות לב- 21 (לדוגמא: לבוש והיגיינה ועד מדידה שקילה והכנת עוגיות עפ"י מתכון). אפיק אריזה - העוגיות נארזות בקופסאות מעוצבות, מעשה ידי הילדים. תהליך בניית האריזות נעשה בחדר, "אפיק תעסוקתי", שהוקם לצורך המיזם. החדר פתוח לעבודה בכל שעות פעילות ביה"ס וילדים מגיעים אליו עפ"י צרכים אישיים מלווים בסייעת. מהלך העבודה נעשה עפ"י הנחיות כתובות משרטוט הפריסה, החיתוך, הכנת עיטורים, הדבקה ועד למוצר המוגמר ואריזת העוגיות. אפיק שיווקי - המוצר נמכר בשטח ביה"ח בשלושה דוכני י.ע.ל. (ארגון מתנדבי ביה"ח) ללא שיווק ישיר של תלמידינו שחל עליהם חיסיון סודיות.

השפעת היוזמה

הילדים המאושפזים נענים בחיוב לעבודה באפיק השיקומי ומרגישים חלק מתהליך ייצור שמעניק למידה 'אחרת' ועבודת צוות למטרה משותפת אחת. את סופו של התהליך הם פוגשים בדוכני המכירה של י.ע.ל. אליהם הם מגיעים מידי פעם עם המורה שבודקת את מלאי האריזות, או מגיעים באופן עצמאי עם ההורים הבאים לביקור. חיבור בין חינוך לבית החולים-יוזמה זו מערבת מדיות שונות בבית החולים.

מידע נוסף