החנות הירוקה, פרויקט לשילוב כיתת תקשורת בתיכון

מטרות היוזמה

  • שילוב חברתי וכישורי חיים.

על היוזמה

כיתת התקשורת עברה בשנת הלימודים הזאת מבית הספר היסודי אל בית הספר התיכון, שכולל את חטיבת הביניים. מדובר בכיתה המורכבת מחמישה תלמידים המוגדרים אוטיסטים ברמת תפקוד נמוכה. מכיוון שאין באפשרות התלמידים להשתלב בבית הספר בלימוד המקצועות האקדמיים – מתמקדת פעילות השילוב בתחומים כמו ספורט, טיולים ואומנות. במודל על פיו פועל פרויקט "החנות הירוקה", המכונה "שילוב הפוך", מזמין צוות כיתת התקשורת תלמידים מכיתות ז המקבילות לפעילויות שילוב במסגרת הקרן. בנינו שתי תכניות: אחת של גינון טיפולי, והשנייה של שיעורי בישול, בהן נפגשים התלמידים על בסיס שבועי.

שעורי הבישול מתנהלים כך: שלב ראשון הוא שלב ההכרות עם הנפשות הפועלות. התלמידים מכיתת התקשורת למדו להציג את עצמם, לנהל שיחה פשוטה של הכרות, ולשאול את החברים מה הם אוהבים לאכול ולבשל, כל זאת באמצעים מילוליים ובאמצעים גראפיים בעזרת לוחות תקשורת. בכל פעילות מוצג מתכון מצויר וכתוב של שלבי הכנת התבשיל. העבודה נעשית בדרך כלל בזוגות משולבים. התלמידים של כיתת התקשורת אחראים גם על קניית המוצרים הדרושים, וכך הם רוכשים גם מיומנויות הקשורות בכסף, רשימות קניות, שיחה בסופרמרקט וכו'. לאחר הכנת המזון בדרך כלל יש זמן המתנה לאפיה ולבישול. בזמן הזה אנחנו מספרים סיפור הקשור באוכל, מסתכלים יחד בספרי בישול, ושרים שירי אוכל על פי שירון. בקבוצת הגינון בהנחייתה של אנה זהבי, אמו של אחד התלמידים בכיתה, אנו עוסקים בגינון טיפולי. פרוזדור הכיתה הפך למשתלה ולגן פורח. תלמידים מכיתות ח' וט' מגיעים אל הכיתה מתוך בחירתם במסגרת מחויבות אישית. הפעילות כוללת פתיחה של משחקי הכרות, ולאחר מכן עבודה בזוגות במגוון פעילויות גינון בעציצים: זריעה, שתילה, הכנת ייחורים. בשני סוגי השעורים האלה הפעילות נכונה ומתאימה לילדי כיתת התקשורת מבחינה חושית וקוגניטיבית, ומצליחה לעניין את הילדים המשתלבים. בסוף הפעילות ממלאים תלמידי הכיתה עם המשתלבים דף משוב על הפעילות: באיזו מידה שיתפו פעולה, הקשיבו להוראות, וכו'. ייעודם של תוצרי הבישול והגינון להגיע לדוכני "החנות הירוקה" שנקים לאחר חופשת הפסח. ההכנה של החנות עצמה, העבודה בחנות והכנת המוצרים יעשו בפעילות משולבת.

זאת הפעם הראשונה שילדי כיתת התקשורת מגיעים לבית הספר התיכון הניסויי, וצריכים להשתלב שם. ככל הידוע לנו לא קיים באזור ירושלים עוד מודל כזה של כיתת תקשורת יחידה של ילדים בתפקוד נמוך המשתלבת בבית ספר תיכון. שילוב כזה מהווה אתגר שונה מאוד משילוב של ילדי כיתתנו בבית הספר היסודי, כי ילדי החינוך הרגיל בבית הספר עסוקים עד מעל לראש בתחומי עניין הקשורים לגיל ההתבגרות, עם כל הכרוך בכך, ואילו ילדי כיתת התקשורת נמצאים בשלב התפתחותי מאוד אחר. ראינו שהשילוב הזה חייב להיעשות באופן הדרגתי מאוד על מנת לגרום לילדי בית הספר להתעניין ולעבוד עם ילדי כיתת התקשורת, וכן גם למורי התיכון לפנות זמן ומאמץ לשילוב. מצאנו שפעילות מוחשית וחושית המובילה לתוצר מוגמר מתאימה לשני הצדדים בשילוב.

מידע נוסף