אוצרים ויוצרים

מטרות היוזמה

  • מטרת היוזמה הייתה להקים קבוצת אוצרות מתלמידי בית הספר שישמשו כאוצרי האומנות של יצירות חבריהם המוצגים בחללי בית הספר. מטרה נוספת הייתה לספק לתלמידים בעלי כישורים שלא תמיד מוצו, כלי ביטוי יצירתי ושפתי באמצעות האומנות. למספר תלמידים, היוזמה גם עונה על חסך תרבותי שלא יתמלא בדרך אחרת.

על היוזמה

היוזמה "אוצרים צעירים" מיישמת רעיון הקמת "קבוצת אוצרות" המורכבת מתלמידי בית הספר אשר משמשים כאוצרי האומנות של יצירות חבריהם בבית הספר. הקבוצה מונה כ-15 תלמידים מכתות ה' ו- ו' הלומדים את תהליכי האוצרות הכוללים בחירת יצירות, בחירת חלל לתערוכה והצבת המוצגים במבואות ביה"ס. התלמידים מפיקים קטלוגים ופרסומים לתערוכה ולשם כך משתמשים במחשבים, סורקים, מצלמות דיגיטאליות וציוד אחר. הם רוכשים מיומנויות בשימוש בתוכנות מחשב גראפיות, טכניקות סריקה, צילום דיגיטאלי והדפסה. ובנוסף הם רוכשים מיומנויות שימוש וחיפוש באינטרנט וכותבים את הטקסטים המלווים את התערוכות.

האוצרים הצעירים מבקרים במוזיאונים ונחשפים ליצירות אומנות מקוריות ודרך הצגתם, דבר המעשיר את הידע האומנותי שלהם וחושף אותם לנושא האוצרות במוזיאונים. התלמידים יוצרים יצירות אומנות ייחודיות לקבוצה. משתתפי הקבוצה מדריכים ומפעילים את תלמידי כתות א'- ג' שאינם לומדים אומנות במסגרת הלימודים הפורמאלית, כדי להפגיש אותם עם עולם האומנות. הם מדריכים סיורים של מבקרים חיצוניים והורי תלמידים המבקרים בבית הספר.

השפעת היוזמה

הפעילות מפתחת תלמידים שוחרי אומנות ובעלי חשיבה ביקורתית הגאים בהישגיהם ובמוצג בבית ספרם. דימוים העצמי של חברי הקבוצה עלה בעיניהם ובעיני חבריהם וכתוצאה מכך חל שיפור בהישגיהם הלימודיים במקצועות אחרים ובשאיפתם להצליח בכל התחומים. הקבוצה ופעילותה משפיעים על כלל התלמידים ושיעורי האומנות הפכו מבוקשים עם נוכחות גבוהה ומוטיבציה ליצירה אצל כל התלמידים. הסביבה האסתטית והתרבותית משפיעה לטובה על התנהגות התלמידים. הם מעורבים בעיצוב הסביבה בה הם לומדים ושומרים עליה ואנו תקווה שהם מייצאים התנהגות זו גם לסביבת מגוריהם

מידע נוסף