מי אני או מי אנחנו?

מטרות היוזמה

  • התלמיד יכיר את אורח חייהם של המתיישבים הראשונים.
  • התלמיד ידע על ההיסטוריה של הצ'רקסים.

על היוזמה

במסגרת יוזמה זו יכירו התלמידים את המורשת ההיסטוריה והתרבות הצ'רקסית ויעמיקו את זהותם. נושא התיעוד, איסוף חומר ושימורו יזכה לחשיבות ויוקדשו לו מאמצים נרחבים. בין היתר נעסוק בנושאים הבאים –
אורח חיי המתיישבים הראשונים יומחש בצורה של סיורים וראיונות עם בני משפחה. בסיורים התלמידים קיבלו הזדמנות לשאול ולחקור בשאלות כגון כיצד בחרו את המתיישבים את מקום התיישבותם? אילו תנאים היו להם? איך נראה המקום טרם התיישבו בו?
שם הישוב, משמעות סמל הישוב, ההיסטוריה של המתיישבים, שמות הדרכים שיוצאים מהכפר והספור שמסתתר מאחורי כל דרך ודרך.התלמיד יכיר את שמות השבטים, מקום משכנם וייחודם. סמלים ובמשמעותם - דוגמת הדגל הצ'רקסי, סמלי המשפחות והשבטים (הצ'רקסים נהגו לשים חותם על רכושם על מנת לשמור עליו),
שמות המשפחה בצ'רקסית (היות ואי אפשר לרשום את שמות המשפחה בצורה הנכונה להגייה, קיימת בעיה בשיבוש של השם וילדים רבים אינם נוהגים לבטאו נכונה).
הכרת הבול הצ'רקסי שיצא לאור בשנת 1990(50 שנה למדינת ישראל). הכרת נושא הדואר וחשיפה לסוגי תקשורת שונים הקיימים כיום. התלבושת הצ'רקסית - התלמיד ידע על חשיבות התאמת התלבושת לאורח החיים, תנאי מזג האוויר והאומנות הצ'רקסית.

מידע נוסף