פרויקט בנייה- אנרגיה חלופית ירוקה

מטרות היוזמה

  • להכיר לילדים שיטות מדעיות, גילויים והתקדמות עדכנית של העולם המדעי שלא דרך טכניקות מייגעות.
  • להכיר לילדים את בעיית האנרגיה המתכלה ולהציג להם פתרונות. לשתף אותם בבנייה מעשית של דוגמאות לפתרונות אלה בבית הספר שלהם ובכך להעלות את המודעות המושכלת שלהם לסביבה.

על היוזמה

במציאות החינוכית של היום, המקצועות המדעיים יותר, מדעי הטבע ובראשם המתמטיקה האבסטרקטית נתפסים כמאיימים וכקשים לפיצוח בידי התלמיד הממוצע. לתפיסתנו, כישורים אנליטיים ויכולות מתמטיות תלויות גם במידת המוטיבציה שיש לתלמיד כשהוא ניגש ללמוד אותם. בדיוק כמו לחוקרים שהמציאו את השיטות המתמטיות בבואם לפתור בעיות אמיתיות וממשיות בעולם האמיתי, אנו מאמינים שהדרך להכיר לתלמיד הממוצע את העולם המדעי היא לאו דווקא דרך הטכניקה והתרגול אלא דרך הסיפורים, ההבנה האינטואיטיבית והפרספקטיבה הכוללת. מכאן, הדרך לתרגול יעיל והטמעה תהיה קצרה יותר. ביוזמה שלנו, הילדים נחשפים לנושאים מדעיים מרתקים בצורה סיפורית וחוויתית כהכנה ללימוד המפורט יותר של מקצועות המדע בעתיד. תלמיד אשר יש לו איזושהי תפיסה של מיקום הפיזיקה, הכימיה, הביולוגיה והמתמטיקה בתוך התמונה הכללית של העולם ואשר מתחיל לקבל איזשהו מושג על הדברים המעניינים אותו – הוא תלמיד אשר יוכל להזדהות ולהתחבר אל החומר הנלמד ביתר קלות וכך לייעל את האינטגרציה בתהליך הלימוד. היישום שבו בחרנו הוא בנושא של אנרגיה מתכלה ואנרגיה מתחדשת, ועבודה מעשית במכשירים והתקנים אשר משתמשים ומנצלים אנרגיה מתחדשת וירוקה. במשולב עם שיעורים תיאורטיים על המדע באספקט הרחב, התלמידים בנו מכשירים אלקטרוניים פשוטים ובשלב מתקדם יותר עשו שימוש במקורות פשוטים של אנרגיה סולארית. לסיום, הם יבנו\יתקינו מכשיר סולארי שישמש בבית הספר באופן קבוע ויעבירו סדנאות לשאר ילדי בית הספר בנושאים שלמדו.


הילדים וסקרנותם מהווים חלק בלתי נפרד מהדיונים, תהליך שאלת השאלות, ההתקדמות והקביעה של נושאי השיעורים. אין שאלות שאסור לשאול או נושא מתקדם מדי בכדי לדון בו (ברמה הסבירה שניתנת להבנה). הילדים לומדים ובונים מכשירים חשמליים פשוטים ומחליטים מה יהיה התקן האנרגיה המתחדשת שבית הספר יקלוט וישתמש בו. הם לומדים שלסקרנות יש את התפקיד המכריע ביותר בתהליך הלימוד ושלא צריכה להיות לה הגבלה.

מידע נוסף