קשר אדם- חיה מבעד לעדשת המצלמה

מטרות היוזמה

  • תלמידי חוש"ן – מחוייבות אישית – פיתוח היכולת להתחייב, לקחת אחריות ונתינה מעצמך לאחר/לשונה דרך מתן ושיתוף הידע הצילומי.
  • תלמידי בר"ש – פיתוח יכולת חברתית דרך חווית מפגש עם בני נוער בגילם.

על היוזמה

היוזמה נולדה מתוך מצוקה - הפסקת מימון לחוג הצילום של תלמידי בית רחל שטראוס. מכאן נולד הרעיון כי את לימודי הצילום יעבירו תלמידי כיתת יא' במגמת צילום בביה"ס חוש"ן, כחלק ממחוייבות אישית (שהינה גם חדשנית בביה"ס). משתי המסגרות נבחרו ונבנו הקבוצות מתוך חשיבה והתחשבות ביכולות התלמידים ובאילוצים טכניים, ולאחר התגברות על הקשיים החל המסע. שתי הפגישות הראשונות היו הכנה לתמידי חוש"ן בנפרד, ומפגש אחד התקיים לתלמידי בית רחל שטראוס בנפרד. בפגישות אלו עלו הציפיות והחששות מהמפגשים. כל קבוצה עברה הכנה נפרדת בהתאם לצרכיה. המפגשים הראשונים היו גישוש והכרות, הם למדו להכיר אחד את השני ואת עצמם בסיטואציה החדשה להם. היתה אווירה מאוד טובה מההתחלה, תלמידי חוש"ן התחברו במהירות לתלמידים ולפרוייקט. המסע החל בהכרות והרכבת המצלמות ונמשך ללימודי צילום בסיסיים של אור, צל, החזקת המצלמה ועוד לפי הצורך. תלמידי חוש"ן גילו יכולת לראות את חבריהם לקבוצה ולהבחין ולתת מענה אישי על הצורך שלהם. גם תלמידי בית רחל שטראוס מהר מאוד התרגלו, קיבלו ונהנו מחבריהם החדשים. הקבוצה נפגשה לשעתיים וחצי, פעם בשבועיים. המפגשים הראשונים התקיימו בפינות החי של בתי הספר, שם הכרנו כל אחד את בית הספר של השני, צילמנו את החיות והטבע בפינת החי ובחצר בית הספר. המפגשים בהמשך כללו יציאה לטבע עירוני, ביקרנו במסילת הרכבת הסמוכה, בתחנת הציפורים, בגן החיות ובעמק הצבאים. מעבר לתוכנית של הפגישות, היו בפגישות מצבים רבים שהתלמידים עצמם יזמו וביקשו, רגעים אלו היו קסומים וכללו משחק כדורגל משותף וסוער, סרט וידאו קצר שביים אחד התלמידים, לימודי אקרובטיקה בחדר הסנוזלן, שירים וריקודים, שיחות נפש בזמן ההליכות והעבודה ועוד המון רגעים מיוחדים.


בשתי המסגרות ניכרת מאוד השפעת הפרוייקט. בבית רחל שטראוס התלמידים כל יום רביעי שואלים אם יש פרוייקט מחר, הם מצפים וגאים בעשייה ובשייכות, מתרגשים ונהנים ממפגשים אלו. יתרה מכך, נראה כי הפרוייקט מהווה גורם מחזק מוטיבציה להגעה סדירה יותר לבית הספר. בנוסף, נראה כי מתחזק ההיבט החברתי, חשוב להם שחבריהם יגיעו, הם דואגים כאשר מישהו חסר, מזכירים ומדברים עליהם. לפרוייקט גם השפעה על משפחות התלמידים, נראה שההשפעה על התלמידים חיובית ומגייסת את המשפחה. בחוש"ן התלמידים הולכים בגאוות יחידה, מרגישים את החשיבות, התרומה וזוכים לחיזוקים מהסביבה. תלמידים נוספים שואלים ומתעניינים ומבקשים להצטרף גם לעבודה "עם האוטיסטים" (ככינויים). נראה שהיוזמה פתחה ערוץ הכרות ותקשורת עם האוכלוסייה בעלת הפיגור, חששות שהיו בהתחלה התפוגגו ובמקומם הגיעה ציפייה, הבנה, חשיבה, התחשבות, כבוד וקבלת האחר. מעבר להשפעה בקבוצה עצמה ניתן לחוש השפעה ורוח זו במסדרונות בית הספר

מידע נוסף