לחיות את תש"ח בתשס"ח

מטרות היוזמה

  • בתחום הערכים אנו שואפים להביא את התלמידים להבנת הקשיים שהיו בעבר וההתמודדות איתם דרך האמונה, כאירועים מכוננים ומעוררי הערכה. ומתוך כך, הערכת הטוב שיש לכל אחד ואחד מאיתנו כיום. הבנה שאנחנו חלק מסיפור גדול של מדינה. הסיפור לא שייך לעבר אלא להווה – אלינו! התלמידים והצוות עוברים תהליך פנימי של בירור וחיבור לערכים הבאים: הכרת הטוב – אנו מוקירים טובה לראשוני בוני המדינה. אנו מעריכים את חיינו הפשוטים, מתוך ההבנה שאין במדינה שלנו מובן מאליו, ומכירים את מצבם של בני עמנו לפני קיומה של המדינה. אהבת הארץ – חיבור למקום, לאדמה, לתחושת הביתיות שיש לי בארץ היחידה הזו, ומתוך זה לקיחת אחריות על הנעשה בסביבתי. אמונה - התחברות לאמונה שהוליכה את אותם האנשים בעבר. היכן אני מחזק את אמונה זו כאן היום בחיים שלי.
  • בתחום הידע ומיומנויות הלמידה – ידע על תקופת קום המדינה – אנו רוצים שתלמידנו יקנו ידע על האירועים המרכזיים שהתרחשו בארץ לקראת קום המדינה, יכירו דמויות מרכזיות שפעלו וידעו פרטים על צורת החיים של דור מייסדי המדינה. (החלטנו להתרכז בתקופה זו ולא לעסוק בכל שישים השנה, כמו שאנו נוהגים בליל הסדר לספר ביציאת מצרים, וגם מתוך חשיבה שכשמדובר בתלמידים צעירים יש מקום להתמקד בתקופה מסוימת). מתן מענה לשונות התלמידים - בשל חשיבות הנושא וכמטרה נוספת (מיעדי ביה"ס השנה) שמנו לנו למטרה לתת מענה לשונות התלמידים. לאפשר סגנונות למידה שונים ולפתח אצל התלמידים את מיומנויות הלמידה מתוך מקורות שונים. פיתוח הבעה בכתב- כחלק מפיתוח מיומנויות השפה אנו שמים דגש על כתיבה בסוגות שונות ויצירה של התלמידים, ע"פ תכנית לימודים בעברית הפועלת כמה שנים בביה"ס. פיתוח הבעה בע"פ – כחלק כחלק מפיתוח מיומנויות השפה מקבלים התלמידים במספר כיתות במה לדיווח בעל פה על פעילותם בתחומים השונים: לימוד מושגים, פעילות במוזיאון "בונים מדינה" וראיונות שקיימו עם בני משפחה.

על היוזמה

השנה לרגל 60 שנה למדינה החלטנו שיש לתת ללימוד נושא קום המדינה מקום מרכזי וחגיגי שיסתיים בפעילות שיא חווייתית במיוחד, שתהיה בה חדוות יצירה ולימוד המשלב רכישת ידע עם הזדהות וכניסה לרוח התקופה של שנות הקמת המדינה. , מולדת או היסטוריה, מט"ו בשבט ועד יום ירושלים לפי הצורך. בכל כתה יתקיימו שעורים לפי הפירוט הבא: לימוד רקע בכתה- המחנכים: (2-4 שעות) לכניסה לנושא, התלמידים ילמדו את הרקע הכללי לנושא. מרכז למידה מתוקשב – בטי כץ: (6-8 שעות) מרכז הלמידה נבנה ע"י המורה למחשבים בטי כץ והמחנכות של כל שכבה. הלמידה במחשב כוללת שני חלקים: • פתיחה כללית בנושא: "ראשית צמיחת גאולתנו" בשתי רמות לכתות א-ד וה-ח. • הפניה לאתרי אינטרנט לפי הנושאים השונים הנלמדים בכל שכבה, עם משימות מכוונות ללמידה, משימות ידע ומשימות יצירה. קריאה מונחית: קריאה מונחית בבית עם משימות סיכום בכתה, או הקראה של ספר בהמשכים (בהפסקות האוכל) תלוי בגיל התלמידים ובנושא. צפייה ביקורתית בסרטים – אדם צחי: (2 שעות) הקרנה של קטעים מתוך סרטים. הבחנה בין סרט דוקומנטארי וסרט עלילתי, הסרטים כמקור מידע. עדות וראיונות- פרחיה ויעל בן פזי: (1-2 שעות) א. שיחה עם מעפיל, לוחם וכדו' שיוזמן לדבר בכתה ב. ראיון עם בני משפחה שהשתתפו וזוכרים את קום המדינה לפי דף ראיון שחולק לתלמידים. שירים – שרה ירון: (1-2 שעות) לימוד שיר מהתקופה העוסק בנושא, תוך הבנת הרקע לכתיבת השיר והבנת מילות השיר. דיסק וחוברת שירים חולקו לכל מורי ביה"ס ונערכה השתלמות למורים בהנחיית אביבה סטניסלבסקי שעורי אמנות – צוות מורות לאמנות: א. המורות לאמנות יעסקו עם התלמידים באמני התקופה ובציורים וצילומים מהתקופה. ב. יעסקו בבניית אביזרים לשימוש במוזיאון החי. פעילות במוזיאון "בונים מדינה" – יעל בן פזי: (1-3 שעות) אנו אוספים מהתלמידים ומהמורים חפצים שונים מהימים ההם. החפצים סודרו כמעין בית משוחזר ומהווים מקור נוסף ללימוד ולהתחברות לרוח התקופה. פינת "60 שניות על..." – מטיה : לאחר פסח ועד כט באייר "נשדר" כל יום בזמן הפסקות האוכל פינות של 60 שניות על מושגים שונים שנלמדו בכתות. כל יום יגיע נציג מכתה אחרת "לשדר" את הפינה. יום טיול לימודי: לכל שכבה שובץ טיול מתאים לפי הנושא השכבתי. הסיור ימחיש לתלמידים את הסביבה ואת המקומות אותם ישחזרו במוזיאון החי. נשתדל לשלב את התלמידים באופן פעיל במהלך הטיולים. יום שיא חווייתי – מוזיאון חי – כתיבה ובימוי ישי זינגר עיצוב תפאורות – מיכל נצר סיירת מובילה מבנות כתה ח' יעבדו בהנחיית מיכל נצר ובסיועה. לשם מה? לא מספיק כל מה שלמדנו? • הקמת מוזיאון – חי תאפשר לתלמידים להיות שותפים לבית ספר גדול המאמין בערכים. • הקמת מוזיאון – חי תאפשר לתלמידים להיכנס לדמויות עליהם למדו ולהזדהות עימן. • הקמת המוזיאון – חי תאפשר חשיפה לנושאים וערכים נוספים בין שכבות. • הקמת מוזיאון – חי תאפשר לכלל ההורים לחוות ולהזדהות עם הערכים הללו . מה עושים? בכל שכבה נבחר סיפור אחד בנושא שנלמד שיומחז ע"י התלמידים. במשך מספר ימים ביה"ס יחזור שישים שנה לאחור, לכל תלמיד תהיה דמות משלו של מעפיל, לוחם מחתרת, חלוץ או מנהיג. כל ילד יכין ת"ז של דמות שבחר להיות. המורים עברו סדנה בדרמה של כניסה לדמות וינסו לעבור עם התלמידים תהליך משמעותי של הזדהות עם הדמויות שהם מציגים.

מידע נוסף