מתן בעין המצלמה

מטרות היוזמה

  • ללמד את התלמידים את יסודות הצילום – שפת הצילום, שימושי הצילום, התבוננות ביקורתית ביצירה מצולמת, יצירת אמנות המשלבת חומרי צילום ועוד.
  • העמקת תחושת השייכות של התלמידים ליישוב ולקהילתו.
  • התבוננות אוריינית וביקורתית ביישוב בו התלמידים חיים.
  • התמודדות עם הקונפליקטים הכרוכים בחיים על קו התפר.
  • ביטוי עולמם הפנימי של התלמידים דרך מדיום אמנותי חדש.

על היוזמה

במהלך החודשיים הראשונים של שנת הלימודים למדו תלמידי שכבות ג' עד ו' את נושא הצילום במסגרת שעורי האמנות. בחודש דצמבר נקנו מכספי מענק הקרן שלוש מצלמות דיגיטאליות משוכללות ואז החלו התלמידים לצאת לסיורי צילום – כל כיתה יצאה בהרכב כיתתי מלא, בליווי שני הורים והמורה לאומנות, לסיור רגלי בן ארבע שעות בישוב אשר במהלכו כל ילדי הכיתה צילמו בתורות במצלמות בית הספר ובמצלמות אישיות. סיורים אלו הפכו לימי חוויה: טיול בטבע, מלווה בהורים, חטיפים וממתקים, אך הדגש הושם על ההתבוננות הביקורתית, החודרת והחוקרת בנוף בו התלמידים מוקפים יום יום. ההתנסות המעשית מחוץ לבית הספר נתפסת כפעילות אמנותית - תרבותית, פיזית וחווייתית. היוזמה תורמת ל - 380 ילדי בית החינוך והופכת למכנה משותף ייחודי. לאחר חג הפסח נתחיל בתהליך אוצרות של מיון ובחירת תמונות לקראת תערוכה שתוצג בבית הספר ובבניין ועד הישוב.

/br> השפעתה של היוזמה ניכרת בכמה מישורים. מבחינת התלמידים מאפשרת היוזמה גילוי שפה נוספת המאפשר לתלמידים להתבטא - "אינטליגנציה" נוספת. היוזמה מפתחת גם את חוש התבוננות והביקורת של התלמידים. מבחינת בית הספר, קיימת העשרה בתכני הלימוד של תחום האמנות וחיזוק הקשר בין המורה היוזמת לכלל התלמידים.

מידע נוסף