השתלבות חברתית בהעצמה חברתית

מטרות היוזמה

  • מטרת העל של היוזמה היא להעצים את תלמידי בית הספר, המוגדרים כנכי נפש, ולהרגיל אותם לשיח מלא ושוויוני בתוך מסגרת מוכרת ובתכנים בהם בחרו. זאת על מנת ליצור עבורם זירה מכבדת שתאפשר להם לממש את רצונותיהם ועצמיותם במלואם, כשהזרקור, שבדרך כלל ממוקד בקשייהם, מאיר הפעם את היכולות שלהם.
  • מטרה נוספת, ולא פחותה בחשיבותה, נובעת מתוך ראיה חברתית רחבה. אנו סוברים כי מפגשים אלו ישפיעו על החברה בישראל, וכי מתוך המפגש עם ה"אחר", יתעדן השיח הפנימי בתוכנו, נהיה סובלניים יותר, ובעלי רפרטואר אנושי עשיר יותר. כך נהפוך לחברה טובה יות

על היוזמה

מתוך בסיס התפיסה השיקומית של בית הספר, הרואה בתלמיד בעל הצרכים המיוחדים אדם ככל שאר בני האדם, החלטנו לפעול ולהפגיש את תלמידנו – שהם כולם בעלי צרכים מיוחדים – עם צעירים בני גילם, תלמידי תיכון וחיילים. היוזמה מתבססת על מפגשים מתמשכים על פני רצף של זמן עם שלושה בתי ספר תיכוניים ושתי יחידות צבאיות. עם כל אחד מהגופים הנ"ל נוצר דפוס פעילות אחר. • עם בית ספר "גאון הירדן" בנינו בצוותא, בבנייה אקולוגית, כיתת טבע מבוץ. כמו כן, תלמידי "גאון הירדן" ליוו במהלך הטיול השנתי את תלמידי "זיו – כישורית". • עם מגמת המחול של בית הספר "תפן" קיימנו מפגשי תנועה משותפים במהלך השנה. • עם בית ספר "מגדים" העלנו הפקת תיאטרון משותפת . בהמשך חוקקנו במשותף את חוק "כישור – מגדים" הנוגע לפרנסתם של בעלי צרכים מיוחדים אשר הונח על שולחן הכנסת ה - 16. במהלך הכנסת ה - 17 יסתיים תהליך החקיקה אותו נלווה בפועל יחד עם חכי"ם רלוונטים. כמו כן, קיימנו מפגשים חברתיים לרגל אירועים וחגים. • השירות הצבאי הינו ענין רגיש וכאוב בקרב התלמידים כיוון שצה"ל אינו מגיסם לשורותיו. המפגש עם לוחמי סיירת "אגוז" ואנשי "טייסת העמק" זימן הכרות בלתי אמצעית עם הצבא על ההווי שבו. באחד המפגשים אף הוענק לתלמידים תג היחידה, במסדר חגיגי. תכנים נוספים שעלו היו סביב חגים, טיולים משותפים, מעגלי תיפוף ודיסקו ועוד.


השפעת היוזמה היא כהשפעת אבן קטנה הנזרקת לאגם ומשלחת אדוות לעולם הרחב. ההשפעה היא כללית וחובקת את שני העולמות, זה הנורמטיבי וזה החריג. יעידו דבריו של אנטון, מתלמידי בית הספר, שנאמרו בסיכום אחת מפעולות מפגשים : "פעם ראשונה שאני מרגיש כמו כולם בחברה רגילה" ; ודבריו של חבר הכנסת מצנע שהיה שותף לתהליך החקיקה : "אני שמח וגאה לשלוח לכם את העתקים של הצעת החוק אשר גובשה ביוזמתכם לתמרץ העסקת אנשים עם צרכים מיוחדים בשוק העבודה... אני מודה לכם על ההזדמנות שניתנה לי לקחת חלק בנושא כה חשוב ועל שיתוף הפעולה".

מידע נוסף