מכישלון להצלחה : לימודיה לילדים במקלט לנשים מוכות

מטרות היוזמה

  • לחולל שינוי בדימוי העצמי ובהישגים הלימודיים של ילדים השוהים במקלט, למרות היותם שרויים בתוך משבר משפחתי ומנותקים מהמסגרת החברתית והלימודית המוכרת.
  • לתת לילד העוזב את המקלט עם אמו אל חייהם החדשים, סיכוי להתחלה טובה יותר במערכת החינוך החדשה בה ייקלט
  • לחזק בילד את תחושת המסוגלות הלימודית.

על היוזמה

הילדים מגיעים אל המקלט בירושלים ממקומות שונים בארץ, ושוהים בו למשך זמן מוגבל, הנע בין מספר שבועות למספר חודשים. בתקופה זו הם משולבים בין בתי ספר שונים בעיר. ילדים אלו הם "ילדים בסיכון" שחיו בצל אלימות פיזית, מילולית ונפשית זמן רב. לאלימות שחוו השפעה ניכרת על התפתחותם הנפשית ועל דימוים העצמי. ההישגים הלימודיים של רוב הילדים נמוכים, והפער שהולך ונפער עם השנים מעצים את דימויים העצמי הירוד. חלק מן הילדים, בכל שכבות הגיל, מתקשה בקריאה ובכתיבה. בזמן העומד לרשות צוות הלימודיה שבמקלט נעשה מאמץ לשנות מגמה שלילית זו. לאחר אבחון ראשוני של מצבו הלימודי של הילד, נעשית התאמה של חומרי הלמידה לרמתו האישית, השונה בדרך כלל מרמת הכיתה בה הוא נמצא. לאחר מכן מתקיים חיפוש למציאת דרכי עבודה מגוונות, המותאמות אישית לכל ילד, שיעוררו בו מוטיבציה ואמונה ביכולתו. כל הפעילות מתקיימת באוירה תומכת ורגועה, המציבה בפני הילדים אתגרים לימודיים המותאמים לרמתם וליכולתם, על מנת לאפשר להם לחוות, לעיתים בפעם הראשונה בחייהם, חווית הצלחה לימודית. האבחון והעבודה בעקבותיו, נעשים במסגרת אינדיוידואלית המאפשרת את ההתמקדות המירבית והנינוחות הנדרשת לשם התמודדות עם הקשיים שלהם. במשך כל התהליך מקיים צוות בית הילדים קשר הדוק ורציף עם בתי הספר בהם לומדים הילדים : מחנכת, יועצת, מנהלת וכו'. מטרת הקשר היא לשתף את צוות בית הספר במצבם של הילדים וצורכיהם המיוחדים ולגייס אותם לסיוע מירבי.


עצם הקשר הרציף עם בתי הספר מגביר את תחושת המחויבות של המורים ומעצים את רגישותם כלפי ילדי המקלט. דבר זה משפיע על התקדמותם הלימודית של הילדים ועל השתלבותם בחברת ילדי הכיתה. קשר זה אף מגביר את נכונותם של בתי הספר לקליטת ילדי המקלט למרות כל הקשיים הכרוכים בכך.

מידע נוסף