משק חי ידידותי לעיוור

מטרות היוזמה

  • ילדי בית הספר יתנסו בהדרכה והיכרות עם עולמם של ילדים עיוורים וכבדי ראיה, וילמדו אודות הקשיים ונקודות החוזק של האדם הנכה.
  • מתוך לימוד הדדי יעסקו התלמידים בפעילות שמטרתה קבלת האחר, עזרה לאדם הזקוק לה והיכרות עם העולם מזווית שונה לחלוטין.
  • היכרות הדדית וחברות אפשרית בין הילדים משתי הקבוצות.
  • הילדים המבקרים ילמדו במשק החי אודות בעלי החיים "הדיירים". זאת על ידי מגע, ריח, שמיעה, פעילות חווייתית וסיפורי ילדי בית הספר אודות חיות המשק.
  • קידום סוגיית "זכויות בעלי חיים" בקרב הילדים.

על היוזמה

מיקום היוזמה הוא במשק החי של בית הספר. לאחר מפגש הפתיחה, בו ידובר מעט בנושא רווחת בעלי החיים וזכויותיהם, ידריכו ילדי בית הספר וילוו את המבקרים בפעילויות השונות כאשר בכל פעילות נעזרים הילדים בהפעלת חוש אחר בכדי ללמוד ולקלוט את סביבת החיות.


ישנם מקומות רבים העושים שימוש בבעל החיים ככלי טיפולי. היוזמה הנדונה אינו מהווה מקום טיפולי. היא משלבת היכרות של המבקר עם החיה אך כוללת בהיכרות זו את צורכי החיה, אופייה וסוגיות ברווחת בעלי חיים וזכויותיהם. להבדיל מחיות המחמד הנגישות לנו בבתים ובסביבה הקרובה, חיות המשק רחוקות והמפגש איתן אינו רב. היוזמה מציעה אפשרות של קירבה ולימוד חווייתי על חיות אלה. החיה אינה מוצגת ככלי לשימוש הילד, אלא כבעל חיים שיכול לתרום ולשמח, אך גם להיתרם ולהיות מטופל היטב על ידי האדם. השפעת יוזמה זו היא בהקמת מקום בו נמצאות חיות משק וניתן ללמוד עליהן תוך כדי פעילות חווייתית שמשלבת היכרות עם קבוצת ילדים נוספת, שמנחה ומלווה את הפעילות.

מידע נוסף