ללכת בעקבות הלב

מטרות היוזמה

  • לעודד ביטויים שונים של רגשות,דרך להתמודדות עם רגשות מורכבים ולעיתים לא נעימים כמו כעס פחד ועצב.
  • התבוננות ,הכרה, הבנה והזדהות עם רגשותיו של האחר-חינוך סובלנות ,אהבה וקבלת האחר.

על היוזמה

בחרנו בנושא זה משום שילדינו בבקעת הירדן חווים ומתמודדים עם רגשות שונים במציאות הנוכחית-ביטחונית באזורינו,הבחירה במקצועות אמנות בתחומים השונים אפשרה לכל תלמיד לבטא את רגשותיו ברבדים ותחומים שונים כל ילד על-פי אישיותו .

בשיעורי אמנות-פיסלו התלמידים הבעות פנים שונות בחימר לאחר התבוננות איורים שונים מתוך ספרים ומשחקי פנטומימה בכתה,הבעות אילו הועברו ליציקות נייר להם יצרו התלמידים מסגרות יצירתיות בפיסול בקלקר.
כל המסכות מהחימר עברו שריפה בתנור קרמי ומוצגים כעבודה קבוצתית בחלל בית הספר.נושא נוסף היה הבעת רגשות דרך תנועות ידיים-בציור ואחר כך ביציקות ידיים בתבניות גבס.עסקנו גם בשפת הגוף כמביעת רגשות –פסלנו דמויות מחוטי ברזל כל זוג התבקש ליצור מחווה המבטא רגשות בעזרת פסל הגוף שבנה ולתת לעבודה שם. הכרנו את שפת הקומיקס –שפה פשוטה ועשירה דרכה יכלו התלמידים לצייר את עצמם במצבי רוח שונים ולהוסיף הרבה הומור ליצירותיהם(מד מצב רוח).
בצילום-הכירו התלמידים צלמים מוכרים כמו אנני ליבוביץ ארווין פן ג'ואל קנטור ומיכה ברעם התלמידים הכירו במצלמה ככלי מניפולטיבי היוצר אפשרות להעצים את התחושה והמחשבה דרך דיאלוג עם הצופה תרגילים מסוימים בשיעורי צילום היו מקבילים לתרגילים בשיעורי אמנות כמו דיוקן עצמי בהבעות שונות,שפת הגוף.
ספרות-ההתייחסות לנושא הייתה מכמה זוויות –מצבי רוח בציורים שונים,הכרת הספר "ציפור הנפש" מאת מיכל סנונית כאשר הדגש היה על עבודה יצירתית וניתוח טקסטים או ניבים העוסקים בנפש ,תורת נפש","משאת נפש",חרוף נפש",מחמל נפש" ועוד.הכרות טקסטים מהספרים "דברים שבלב,"עוד דברים שבלב "סיפורים עליהם מתנהל דיון בכתה או משחק תפקידים.
דרמה-הכרות עם מסכות מתרבויות שונות –להפחדה ,אהבה,מלחמה,גרוש שדים.... הקשר בין לובש המסכה לשפת גופו. התלמידים בכתה ו' עסקו בנושא החלומות ויצרו מנושא זה את מופע הסיום שלהם בסוף השנה.(קלטת מצורפת)
מלאכה-התלמידים יצרו מעץ חפצים אישיים ומיוחדים הקשורים ברגשות כמו –יומן אישי עם אפשרות לנעילה ומסגרות לתמונות אישיות.
בסוף הפרוייקט הקמנו תערוכה מסכמת בה הוצגו תוצרים מהשיעורים השונים התערוכה העצימה את התוצרים ונתנה מקום לעבודה ולתהליך שנבנה במשך שלושת החודשים.-התקיימה בערב ההורים ולאחר חודש הוצגה באולם המתנ"ס והוצגה בפני הקהילה כולה.

מידע נוסף