שפת הגוף באומנות, בחינוך לערכים ובחינוך הרב תחומי

מטרות היוזמה

  • שפת הגוף היא ערוץ תקשורת בלתי אמצעי העשוי לחבר בין אנשים שונים, תרבויות שונות, ובנוסף על כך היא יכולה להתגבר על מכשולים ולעבור מעל מחסומים כמו שפה, חירשות ושוני תרבותי.
  • פיתוח מודעות עצמית, הבנה לזולת, לשונות בחברה, מתן עזרה והתמודדות עם המצב הקשה בארץ.
  • עבודת צוות בשיטת השילובים, אסטרטגיות למידה, העשרה והכנת סביבה לימודית תומכת.

על היוזמה

פסקה 1

היוזמה מתבצעת בתכנית שילובים ועבודת צוותים. התכנית מהווה ציר מארגן בלימוד מקצוע האומנות ומשתלבת בתכנון נושאים ותחומי דעת , תוך מתן אפשרות לתלמיד ולמורים לממש מיזמים בתחומים: האישי, החברתי והלימודי. תכנית היסוד של היוזמה מתבססת על הגישות השונות לעולם הדעת (מתוך תוכנית היסוד של משה"ח). מקצועות הלימוד אשר משולבים בתכנית הלימודים של היוזמה: אומנות, חינוך חברתי - ערכי, היסטוריה, ספרות, תנ"ך, ערבית, מדעים, מיומנויות מחשב. התוכנית מתבצעת במהלך שנת הלימודים. מרכזי המקצועות והמורים המקצועיים התאימו את תכני היוזמה לתכנית הלימודים. השילובים:

חינוך חברתי (עירית שפרלינג)- כיתות ט' ביום אומנויות אשר נערך בחודש נובמבר למדו על שפת הגוף ושפות שונות של תקשורת. כגון: מוסיקה , ריקוד, ושפת הגוף. התלמידים קיבלו הרצאה והדגמה רבת פנים ע"י האומן ושחקן דר' קובי אסף – מומחה לשפת גוף ולתקשורת בין אישית. התלמידים צפו בהרצאה והדגמה של מעבדה לזיהוי פלילי. את המעבדה העבירו שוטר המז"פ צ'רלי בוגנים והשוטר הקהילתי אריה רופא. תנ"ך (פנינה ברק)- בשבוע מניעת אלימות התלמידים למדו על דוד וגולית. התלמידים הכינו עבודות יצירתיות עם המורים לתנ"ך בשילוב שיעורי האומנות. ספרות (מאיה צעידי, חגית סמואלס)- בשבוע מניעת אלימות התלמידים למדו את השיר "כף יד רשעה" מאת דליה רביקוביץ. לאחר מכן, הם למדו על תקופת האבירים ועל בלדות. התלמידים קיבלו משימה, לחפש באינטרנט תמונות מהתקופה ולהכין עבודה יצירתית. ערבית (אורלי עמירם)- התלמידים הכינו עבודה בנושא: " וכיתתו חרבותם לעיתים וחניתותיהם למזמרות", עבודה בקליגרפיה וציור. התלמידים חיפשו אתרים והכינו מאגר מידע. הם הורידו תמונות המאפיינות את ערביי הארץ ועבדו עליהן ע"פ דפי הנחייה. היסטוריה (חיה אנדלר) –התלמידים הכינו עבודות בנושא: שימוש בשפת הגוף אצל מנהיגים טוטליטריים בין שתי מלחמות העולם. אומנות- (שירה שוחט לירם)

החדשנות שביוזמה

תכנית לימודים ייחודית בשיטת השילובים ועבודת צוות, כאשר מקצוע האומנות מהווה ציר מפתח ומארגן. התכנית הותאמה לאוכלוסיית התלמידים בחטיבת הביניים. התכנית משלבת הבטים חברתיים ערכיים (מעבדת מז"פ, פעילויות חברתיות), היבטים עיוניים ועבודות חקר במקצועות הרב תחומיים: בערבית- הכרות עם מנהגי לבוש של אוכלוסיית ערביי ארץ ישראל, הסטוריה- שפת הגוף של מנהיגים טוטליטריים, תנ"ך- דוד וגוליית, התייחסות ערכית, ספרות- הרחבה על שפת הגוף של האבירים, אומנות- עבודות תקשוב וחקר, הכנת מצגות לימודיות, יצירה ייחודית- עבודות עם צילומי רנטגן, פיסול- מפגש עם תרבויות עמים, תיעוד ואוצרות.

מידע נוסף