אחלה מקום

מטרות היוזמה

  • תלמידי התיכון לאמניות ילמדו לערוך סיורים וירטואלים בתוכנת QUICKSEE, הכנת שיעורי של"ח עבור תלמידי עמותת תללים.

על היוזמה

תלמידי שכבה ט' כחלק משעורי קולנוע ופרויקט מחויבות אישית יצלמו אתרים ירושלמים (אתרים נבחרים כגון הכותל, יד ושם, הר הרצל, גבעת התחמושת, הרכבת הקלה, ועוד...) ויערכו בתוכנת QUICKSEE – את האתרים המצולמים – לתוצר של סיור וירטואלי – סרטונים אלו יעלו לאינטרנט. תלמידי עמותת תללים, וכל מי שירצה, יוכלו לראות את הסרטונים ו"לטייל" בעזרת מקלדת המחשב באתרים המצולמים, מבלי לצאת מהבית. מטרתנו – >. שתלמידי עמותת תללים, לאחר שיראו את הסרטונים ויחוו את המקומות – יגידו "אחלה מקום".

מודל ההפעלה

: תכנון הפרויקט בניית מפה/תרשים אזור מתן שמות צמתים מתן שמות דרכים צורת הצילום

מס' יום נושא פירוט 1 צילום המקטעים עבודה עם חצובה + דולי 2 עריכה קליטת החומר ושמירתו 3 עריכה הכרת תוכנת קוייק סי י 4 עריכה הכרת תוכנת קוייק סיי + הכנת לוח תורניות במהלך השבוע 5 יציאה לאתר כולם שני שיעורים הכנת תרשים / מפה 6 יציאה לאתר צילום צוות A שני שיעורים עריכה צוותים B, C,D 7 יציאה לאתר צילום צוות B שני שיעורים עריכת קוייק סי – צוות A 8 יציאה לאתר צילום צוות C שני שיעורים עריכת קוייק סי – צוות B 9 יציאה לאתר צילום צוות D שני שיעורים עריכת קוייק סי – צוות C 10 עריכת המקטעים עריכת קוייק סי צוות D – מול צוותים A, B, C 11 עריכה המשך עריכה ותיקונים 12 הקרנת המקטעים דיון בכיתה המלצות ותיקונים 13 עריכה 14 מעלים את החומר לאתר אתר עמותת תללים 15 יום לרגע אחרון (תיקונים / השלמות / שיפוצים – או כל דבר אחר) 16 עמותת תללים פגישה עם נציגי העמותה מסיבת סיום בית הספר צילום המסיבה עבור אתר בית הספר חלקו של הילד בתהליך

תלמידי מגמת קולנוע מכיתה ט' מבית הספר שותפים מלאים לכל חלק ביוזמה של פרויקט "אחלה מקום". לאחר שסימנו להעביר את החומר העיוני בשיעור התחלקה הכיתה לצוותים של 3 תלמידים – כל צוות בחר אזור צילום מועדף עליו (גן חיות, גן בוטני וכו') – ללא כל התערבות המורים. לאחר מכן כל תלמיד בחר את הלוקיישן שהוא רוצה לצלם באזור הצילום (לדוגמא: נדב בחר את אזור הפילים בגן החיות). לאחר מכן נדרשו התלמידים להכין תרשים צילום מדויק של האזור – כפי שלמדו לעשות במחצית הראשונה של השנה. ולאחרונה צילמו רוב התלמידים את האתרים – כעת כל צוות עורך את קטעי הצילום שבוצעו באזור שלו – בתוכנת QUICKSEE – והשלב הבא להעלות את החומר לרשת האינטרנט – גם שלב זה יבוצע על ידי התלמידים.

תוצרים עד כה צולמו 6 אתרים בדרך הצילום הייחודית הנדרשת לתוכנת QUICKSEE, השלב הבא הוא עריכת החומר בתוכנה והעלאת הקבצים לרשת האינטרנט. מטרתנו לסיים את הפרויקט במאי 2009

השפעת היוזמה לשמחתנו הפרויקט יצא מתלמידי מגמת קולנוע בכיתה ט' – לכלל התלמידים במגמת קולנוע בבית הספר. תלמידים רבים, מכיתות אחרות, הביעו התעניינות בתוכנה ורצון ללמוד אותה ואת דרכי הצילום. ערך נוסף שהתגלה במהלך הוראת התוכנה – התגלה הודות להתעניינות הרבה שהנוער מגלה בפורמטים וחדשנות בתחום המחשבים – הדבר נובע מכך שתלמידים רבים שולטים היטב במחשב ולפעמים קצת משתעממים בשיעורים של חומר אותו הכירו קודם – ושלא דרך בית הספר. במקרה זה מדובר בתוכנה חדשנית שרק יצאה לשוק – ותלמידי רבים, בעלי כישורי מחשב מרשימים, התלהבו מכך שבית הספר שלהם ומוריהם דואגים להביא להם חומר לימודי עדכני שרק "יצא לאוויר העולם" – אני כמורה מרגיש ש"קרני" עלתה בפני התלמידים.

מידע נוסף

  • שנה: 2009
  • שם המורה היוזם: סצמסקי טל
  • שם המוסד: התיכון לאמנויות ירושלים
  • שנה: תשס"ט
  • גילאים: חטיבה עליונה