odot banner

קרן אור
מבט היסטורי
לב הקרן
יוזמות הקרן
שביט
קרן אור

עמותת הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות מתמחה בליווי ופיתוח יוזמות מורות, מורים, גננות וסייעות בתוך מערכת החינוך הפורמאלית ורואה ביזם החינוכי מנהיג צומח בסביבתו וביוזמה החינוכית ערוץ להובלת שינויים רצויים.

אנו בקרן מאמינים בכוחו של מפגש משמעותי בין אנשים, המוליד משמעות ויצירתיות, שהן מנוע העולם. הקרן פועלת לחיזוק קהילתה הגדולה והמתרחבת ותומכת בפיתוח הזדמנויות ליצור שותפויות ולברוא מפגש אחר בתוך המערכת הפורמאלית: מפגש דרך החלומות, דרך המעשה, דרך ההתרגשות והמקצועיות שבתפקיד ההוראה והחינוך.

pic 1 elit
"

מורי ומורות הקרן הם מורים, יזמים ו'רבי אומן': הם מפתחים פעילויות מאתגרות, שמתחילות ברמתם של התלמידים, אך מובילות אותם להישגים מרחיקי לכת. ובעיקר - הם לא מפסיקים ללמוד ולהתחדש.

"
פרופסור עלית אולשטיין
יו״ר הקרן
pic 2 yosefa
"

הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות מאפשרת למשש את הרעיונות והחלומות החינוכיים - בגן, בכיתה ובבית הספר - ובה בעת להפיץ את דבר קיומן של היוזמות לשאר המערכת. אתם – היזמים החינוכיים, עושים את כל הדרך - מהרעיון היצירתי ועד להגשמתו, ומנחילים את ההתרגשות והניסיון שבגילוי החדש - לתלמידיכם.

"
הגב' יוספה דאר
מנהלת הקרן
pic 3 eyal
"

מורה שיוזם מקדם לא רק את תלמידיו דרך המענה שהציע, אלא גם את מעמד המורה. הוא מצליח להביא את הייחודיות שלו כאדם במקצוע שעומד בחזית השליחות החברתית. הקרן היא אחת מהפלטפורמות המובילות בארץ בקידום יוזמות של מורות, מורים, גננות וצוותים חינוכיים.

"
אייל רם
סמנכ"ל מינהל עובדי הוראה במשרד החינוך
מבט היסטורי

הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות הוקמה בשנת 1971 על-ידי פרופ' מרסלה ברנר ז"ל, סטארטאפיסטית חינוכית של שנות ה- 70, אשר ראתה במורה העומדת מול כיתתה את סוכנת השינוי המשמעותית ביותר עבור תלמידיה ובחרה לאפשר לה להגשים חלומות בכיתתה. מאז פעלו במסגרתה אלפי מורות ומורים יזמים, אשר בחרו להוביל שינוי 'מלמטה', Bottom-Up, ולהפוך לשגרירים של רוח יזמית.

 

 

odot history Marsela
פרופ' מרסלה ברנר ז"ל
מייסדת הקרן
פרופסור לחינוך אומנותי (מוזיאוני) באוניברסיטת וושינגטון בארה"ב ובעלת ניסיון חינוכי עשיר. עסקה בכל שלבי החינוך. מההוראה בבתי-ספר יסודיים ותיכוניים דרך ניהול בתי ספר ועד העברת השתלמויות והכשרת סטדנטים לחינוך באונברסיטה. ברשימת פירסומיה מגוון ספרים ומחקרים בתחום מומחיותה. פעילותה בחברה היהודית והישראלית נמשכה שנים רבות. הייתה מעורבת במוסדות לחינוך יהודי בוושינגטון, ותמכה במוסדות חינוכיים ואמונותיים בארץ, בניהם: מוזיאון ישראל, מוזיאון תל אביב ולאומניות והאקדמיה לעיצוב - בצלאל. בשנת 1971 ייסדה את הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות ומהקמתה ועד ליום מותה ליוותה את פעילותה מקרוב.
לב הקרן

הקרן פועלת במיזם משותף עם משרד החינוך ורואה עצמה שותפה טבעית של מערכת החינוך הציבורית בישראל. בכל שנה מתפרסם 'קול קורא' ליוזמות חינוכיות ולאחר תהליך מיון קפדני של מאות פניות, זוכות כ - 120 יוזמות חינוכיות להצטרף לתכנית הקרן. תכנית הקרן מעניקה תמיכה וליווי שנתי וכן הצטרפות לקהילה יזמית לומדת ומתפתחת של מורות, מורים, גננות וסייעות.
כל גננת / מורה יזמ.ת זוכה לליווי מקצועי ומצמיח של מנחה אישית ובהשתתפות בכנסי למידה ארציים המעניקים לו.ה כלים למינוף היוזמה ולהתמודדות עם האתגרים שבדרך. הכנסים ומפגשי הלמידה, כמו גם חשיפת היוזמות באמצעי המדיה השונים והשייכות לרשת יזמים חינוכיים, מאפשרים ליוזמה להרחיב את מעגלי ההשפעה שלה, וליזמים לתרום ולהיתרם בפיתוח זהותם המקצועית-חינוכית.

המיזם המשותף פועל בחמישה מסלולים:

makpetza tzavta yad beshutaf golan

יוזמות הקרן

יוזמות הקרן מקדמות תהליכי למידה, הוראה והערכה משמעותיים ומתייחסות להיבטים פדגוגיים, רגשיים ואקלימיים כאחד. הקרן מסייעת בהובלת יוזמות מגוונות בתוך גני ילדים ובתי ספר בכל אזורי הארץ ובכל המגזרים ונוגעת במאות נשות ואנשי-חינוך ובאלפי תלמידות ותלמידים בכל שנה.
יוזמות הקרן מתפרשות על מגוון רחב של עולמות תוכן, משקפות ראייה הוליסטית של האדם ושואפות לשלב ידיים, לב וראש בשלל דרכים. כמו כן, מקדמות יוזמות הקרן השתלבות של תלמידי החינוך הרגיל והחינוך המיוחד ושל תלמידים ומורים ממגזרים שונים בחברה הישראלית .כל אלה דרך למידה אחרת, יצירתית ומשמעותית.
הקרן חותרת ליצירת תשתית בת קיימא להמשכיות היוזמה החינוכית בשנים הבאות, ולפיתוחה של הגננת / המורה כיזמת חינוכית אשר תמשיך להחדיר רוח יזמית בקרב עמיתיה וכן בקרב הקהילה הסובבת את בית הספר או גן הילדים.

odot yozmot pic

שביט

במטרה למנף את הידע המקצועי שפותח בקרן לאורך השנים, ובכך לממש את מטרות הליבה שלנו, מפעילה הקרן את מרכז שביט לפיתוח יזמי. המרכז מהווה גוף מומחה לכלל המעגל היזמי-חינוכי, החל משלבי ההשראה וההיגוי, דרך פיתוח ויישום יוזמות ועד למידול והפצה.
במסגרת המרכז הקרן מפתחת, מנחה ומפעילה מגוון תכניות, סדנאות ומאיצי יזמות המותאמים אישית לבתי ספר, לארגונים חינוכיים וחברתיים, לרשויות מקומיות ועוד.
כלל תכניות מרכז שביט מבוססות על פדגוגיות חדשניות ועל עבודה סדנאית חווייתית ומקצועית. יחידות התוכן משלבות השראה, תיאוריה והתנסות יישומית, באופן המאפשר רכישת שפה וכלים לצד מפגש תוך-אישי ובין-אישי בעל ערך.

shavit PIC